Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

75 – LAT OGRODU „NYSA” w Zgorzelcu - 25.10.2021

Zgorzelec. 75 lat Ogrodu „Nysa” to okres, w którym wielu mieszkańców Zgorzelca korzystało i nadal korzysta z uroków pięknego Ogrodu, który stanowi płuca dla naszego miasta. 11 września 2021r., odbyły się uroczystości poświęcone temu okresowi. Ogród powstał w 1946 roku, a pierwszym założycielem był Pan Antoni Mieszkalski. Ogród aktualnie posiada 29,58 ha powierzchni w tym 25,32 ha użytkowanych przez działkowców. Jest to największy ogród w mieście i jeden z największych w okręgu legnickim, posiada 729 działek. Ogród posiada infrastrukturę wodociągową i melioracyjną i jest w całości ogrodzony, tak w Parku jak i za Wiaduktem. W historii 75 lecia ogrodem kierowało 20 Zarządów a ostatni wybrany został w 2019 roku.

Następnie kolega Handke długoletni działkowicz były Prezes Ogrodu, a aktualny przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił dorobek Ogrodu w ciągu 75 lat podkreślając duże zaangażowanie i udział działkowiczów w jego rozwoju.

Prezes Ogrodu podziękował wszystkim za pomoc w realizacji zadań na rzecz rozwoju Ogrodu. Podziękowania skierował do władz miasta na ręce Pana Rafała Gronicza. Podziękował również Starostwu Powiatowemu, Komendzie Powiatowej Policji, Spółce PWiK oraz MPGK. Także Miejskiemu Domu Kultury. Podziękowania za współpracę przekazał ogrodom działającym w Zgorzelcu.

Słowa podziękowania skierował Prezes najstarszemu działkowiczowi 95-letniemu Panu Józefowi Rękasowi i najdłużej sprawującej funkcję gospodarza naszego Ogrodu Pani Saluni Nowackiej. Wymienieni otrzymali pamiątkowe puchary.

W uroczystości udział wzięli:

Poseł na Sejm RP – Robert Obraz, Dyrektor biura poselskiego Małgorzaty Szmajdzińskiej – Andrzej Dobrowolski, Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński, Burmistrz Miasta – Rafał Gronicz, Przewodnicząca Rady Miasta - Katarzyna Murmyło, Z-ca Wójta Gminy – Marek Wolanin.

Kierownictwo Okręgu PZD w Legnicy – Józef Jankowicz, Dyr. Biura Elżbieta Dziedzic, która jest honorowym Prezesem Okręgu. Członek Rady Krajowej Jan Suchecki oraz Prezesi Ogrodów ze Zgorzelca.

Następnie przystąpiono do wręczenia odznak i wyróżnień:

Odznaki za „Zasługi dla PZD”: Artur Bieliński – Starosta Zgorzelecki, Marek Wolanin – V-ce Wójt, Teresa Kaucha, Bolesław Kwiatkowski, Zbigniew Orłowski, Maria Sawoch, Józef Szakiel, Henryk Śnieżek.

Złote odznaki „Zasłużony Działkowiec” wręczono: Zenon Bednarz, Małgorzata Maszyna, Krzysztof Obrycki, Bronisława Wilczyńska, Danuta Ptak .

Ponadto przyznano 6 działkowcom bon wys. 50 zł. do realizacji w sklepie ogrodniczym „Krokus” za wybudowanie altanki i piękne zagospodarowanie działki. Wręczono także dyplomy za zadbane działki przez Okręg z Legnicy. Natomiast Prezes Okręgu wręczył dla Ogrodu „Nysa” puchar ufundowany przez Radę Krajową oraz Okręg w Legnicy. W części artystycznej wystąpił zespół z Legnicy „Ziemia Legnicka”.

Zarząd ROD „Nysa”

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio