Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Uroczysta narada Kolegiów Prezesów ROD miasta Grudziądza - 22.10.2021

W dniu 17.10.2021 roku zorganizowana została narada Kolegium Prezesów Grudziądz Północ-Południe, spotkanie miało uroczysty charakter, wszak rok szczególny dla naszej ogólnopolskiej organizacji. Przewodnicząca Kolegium Prezesów Grudziądz Północ Pani Małgorzata Jasińska, w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka”, przywitała zebranych, uroczyście, można rzec inaczej niż zwykle.

Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości głęboko zakorzenioną w sercach i pamięci ludzkiej” powiedział P. Bosman.

Tak można zacząć dzisiejsze spotkanie, witam serdecznie Skarbnika PZD-Prezesa Okręgu Pana Piotra Gadzikowskiego, członków Okręgowej Rady oraz członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej z wiceprzewodniczącym Andrzejem Kilińskim oraz koleżanki i kolegów po fachu, czyli prezesów lub wiceprezesów grudziądzkich Rodzinnych Ogrodów Działkowych, panie z Klubu Działkowego „Zielony Zakątek”, na których pomoc zawsze mogę liczyć. Spotykamy się u schyłku roku 2021 , w roku tak szczególnym dla działkowców. W dniu 6 maja uchwalona została ustawa o pracowniczych ogrodach działkowych, natomiast 27 i 28 czerwca odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów podczas którego zostały wyłonione władze PZD i przyjęty Statut PZD. To wydarzenie wyjątkowe dla całego środowiska działkowców. Ruch ogrodnictwa działkowego uzyskał bowiem po raz pierwszy własną i niezależną organizację, której powierzono prowadzenie spraw działkowych i reprezentowanie interesów działkowców. Rocznica 40-lecia powstania PZD, to wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia społeczników, a dla osób od lat związanych z naszą organizacją to czas wspomnień, święto minionego trudnego czasu, ale także wspaniała okazja do snucia refleksji dotyczących losów osób związanych z naszą organizacją, przywołania w naszej pamięci Tych, którzy odeszli.

Ogrody działkowe przez lata przeszły swoistą metamorfozę, to miejsca wypoczynku, podreperowania domowego budżetu, dostępne dla wszystkich, dziś w dobie pandemii wyjątkowo cenne. Każdy z nas tworzy historię ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej działkowców, dokładamy swoją cegiełkę, aby nasze ogrody rozwijały się, aby były ostoją dla przyszłych pokoleń działkowców.

W tym miejscu należy podziękować przede wszystkim Dyrygentowi - „naszej orkiestry” jakim jest Polski Związek Działkowców, Prezesowi PZD Panu Eugeniuszowi Kondrackiemu, który stworzył i tworzy wspólnie z członkami struktur Krajowych nowe „utwory muzyczne”, które dają działkowcom poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Korzystając z okazji jako członek Okręgowej Rady dziękuję wszystkim za Waszą pracę, za zaangażowanie, za chęci, bo prowadzenie ogrodu, to nie jest bułka z masłem.

Podsumowując zacny Jubileusz, należy wspomnieć o wyróżnionych podczas Okręgowego Dnia Działkowca Toruń 2021 działkowców i ogrodów z naszego grudziądzkiego podwórka:

Najwyższym odznaczeniem Za zasługi dla PZD uhonorowane zostały : Pani Zyta Weiland Prezes ROD „Malwa” oraz Małgorzata Jasińska Prezes ROD „Niezapominajka”.

I miejsce i tytuł Rodzinnego Ogrodu Działkowego 2021 roku, uzyskał ROD „Chemik” w Grudziądzu,

I miejsce w konkursie wzorowa działka rekreacyjna zdobyli Państwo Kazimiera i Zbigniew Moczadło z ROD „Rolnik” w Grudziądzu

III miejsce w konkursie teoretycznym zdobył Pan Radosław Chmielewski z ROD „Pod Dębem” w Grudziądzu.

I miejsce w konkursie fotograficznym zdobył Pan Sebastian Wiączek z ROD „Budowlaniec” w Grudziądzu

II miejsce w konkursie fotograficznym zdobyła Pani Bożena Szyszkowska z ROD „Sielanka” w Grudziądzu

Następnie o zabranie głosu poproszony został Prezes Okręgu pan Piotr Gadzikowski, który podsumował zebrania sprawozdawcze w rodzinnych ogrodach działkowych. Podziękował za ogromny wkład pracy prezesom reprezentującym zarządy ROD, złożył życzenia i gratulacje nagrodzonym, następnie zaprosił na przygotowany poczęstunek.

W trakcie narady, każdy z obecnych otrzymał Zbiór Przepisów Związkowych oraz broszury wydawane przez Jednostkę Krajową PZD. Powitano również nowych prezesów ROD Relaks, Krokus, Sielanka, którzy po raz pierwszy brali udział w naradzie prezesów.


 

Tekst: Małgorzata Jasińska

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio