Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Narada szkoleniowa Instruktorów SSI - 20.10.2021

15 października w domu działkowca ROD Bratek w Żorach odbyła się narada Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej. Naradę otworzył Pan Leszek Bucki I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD oraz Pani Lucyna Cyrek Sekretarz Okręgu Śląskiego. Na wstępie Pan Prezes przywitał zebranych Instruktorów, podkreślając ich rolę w szerzeniu wiedzy na temat upraw i prawidłowego zagospodarowania działek. Z rąk I Wiceprezesa Dyplom Krajowej Rady PZD z okazji jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców otrzymała Prezes ROD Bartek Pani Zofia Klaczyńska, natomiast Akt powołania na Instruktora Okręgowego SSI Pani Jadwiga Janecka Prezes ROD Pod Kasztanami.

     

W pierwszej części szkolenia Pani Barbara Babiuch specjalista z działu Ochrony Roślin i Nawozów PIORIN omówiła jak należy prawidłowo stosować Chemiczne Środki Ochrony Roślin. Przytoczyła ustawy i dyrektywy regulujące obrót środków ochrony roślin, przybliżyła również działalność Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Działkowcy traktowani są jako użytkownicy nieprofesjonalni i powinni bezwzględnie przestrzegać informacji zawartych w etykietach. Prelegentka przekazała również, że sięgać po chemiczne środki roślin należy wówczas gdy wykorzystaliśmy już inne metody ochrony tj.:

  • agrotechniczną,
  • fizyczną,
  • mechaniczną,
  • hodowlaną,
  • biologiczną,
  • kwarantannę,
  • integrowaną.

Działkowcy powinni pamiętać, że opryski należy stosować po oblocie pszczół  czyli wieczorem, a dla własnego bezpieczeństwa stosować odzież ochronną.

Na zakończenie obejrzeliśmy materiał przygotowany przez Instytut Ogrodnictwa o życiu pszczół.

 

Po krótkiej przerwie Pani mgr Elżbieta Czarnynoga omówiła temat bioróżnorodności na działkach. Podczas prezentacji można było na przykładach zaobserwować jak zagospodarować działkę, aby zasługiwała na miano bioróżnorodnej.

Na barwnych zdjęciach można było podziwiać przykładowe aranżację. Dzięki szerokiej gamie odmian można uprawiać rośliny użytkowe, o walorach dekoracyjnych. Ważne jest, aby nasadzenia były bogate w różnego rodzaju gatunki roślin od krzewów po gatunki jednoroczne. Dzięki temu, owady zapylające od wczesnej wiosny do późnej jesieni będą miały pożytek. Należy również pamiętać, aby zaprosić ptaki na działki. Wiele krzewów zwabia je swoimi owocami, które pojawiają się jesienią. 

      

Na koniec Pan Leszek Bucki I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD podziękował wykładowcom za ciekawie przedstawione tematy. Powiedział, że Instruktorzy powinni na co dzień dzielić się zdobyta wiedza, a narady są ważne i potrzebne. Poprosił aby instruktorzy włączali się w działalność na ROD poprzez porady, uczestnictwo w przeglądach zagospodarowania czy konkursowych.

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.