Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

O bezpieczeństwie seniorów cały czas trzeba mówić - 19.10.2021

W Tarnowie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe działania w ramach wspólnego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pt. „Wielopokoleniowa edukacja Małopolan”. Uczestniczyli w niej Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz mł. insp. Robert Michalik, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Przedstawiono również nowe inicjatywy profilaktyczne w celu uchronienia seniorów przed oszustami.

Projekt „Wielopokoleniowa edukacja Małopolan” zrealizowany został po raz pierwszy. Obejmował szereg działań, których celem było uchronienie mieszkańców województwa małopolskiego, głównie seniorów przed negatywnymi skutkami różnych metod stosowanych przez oszustów.

Uznaliśmy, że najskuteczniej do osób starszych, babć i dziadków dotrzemy przez najmłodszych. Dlatego do różnych działań edukacyjnych zaangażowaliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a nawet przedszkolaków. I choć pandemia koronawirusa nie ułatwiła nam zadania, to widać, że praca nie poszła na marne. W roku realizacji projektu w stosunku do roku poprzedniego liczba przestępstw popełnianych na seniorach w Małopolsce spadła o minus 28 procent - powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie mł. insp. Robert Michalik mówił, że metod oszustów jest coraz więcej, a oszustwa na seniorach są plagą w skali kraju. - Pojedyncze działania nie przynoszą konkretnego skutku, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie kompleksowego programu działań profilaktycznych i pozyskanie do jego realizacji innych partnerów. Efektem jest spadek przestępstw dokonanych w tym względzie w Małopolsce – stwierdził.

Poinformowano, że wspólne działania UMWM i policji w celu podniesienia bezpieczeństwa seniorów będą kontynuowane. Odbędzie się druga edycja projektu „Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje”. Ogłoszony zostanie ponownie konkurs na kartkę edukacyjną z okazji Dnia Babci i Dziadka. Powstanie kalendarz profilaktyczny na 2022 rok, w którym zawarte będą informacje jak się zachować, aby nie paść ofiarą przestępstwa, a także materiał profilaktyczny z notatnikiem. Zakupiony zostanie „Profiloktabus” – pojazd, który będzie służył policjantom oraz UMWM do realizacji zadań związanych z edukacją mieszkańców Małopolski. W przyszłym roku ma odwiedzić każdy powiat.

Ważne, aby o bezpieczeństwie seniorów cały czas mówić. Nasze województwo jest liderem jeśli idzie o edukację w celu ochrony przed oszustami i z naszych dobrych praktyk chcą korzystać w innych rejonach Polski. Warte podkreślenia jest, że skuteczność naszych działań możliwa jest dzięki partnerom tego przedsięwzięcia, którymi są Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polski Związek Działkowców, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Rada Krakowskich Seniorów i Radio Kraków - dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

 

źródło:malopolska.pl

zdjęcia: Biuro Prasowe UMWM / ACH / Agenda UMWM / RK

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio