Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Jak zabezpieczyć działkę w ROD przed kradzieżami? - 13.10.2021

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rzeczy wartościowe, jakie pozostawiamy w altanie działkowej. Pozostawienie na działce drogiego telewizora, sprzętów RTV, czy AGD, a także rodzinnych pamiątek, czy biżuterii zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Bardziej wartościowe rzeczy powinniśmy na czas poza sezonem ulokować w bezpieczniejszym miejscu.

To, co jednak pozostało w altanie działkowej powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć, a złodziejom w jak największym stopniu utrudnić dostęp do wnętrza altany działkowej. W tym celu zaleca się zainwestowanie w jak najlepszej jakości zamki, kłódki, czy też okiennice.

W obecnych czasach warto zainwestować również w systemy alarmowe, monitoring, bądź nawet warto rozważyć wynajęcie firmy ochroniarskiej, która na wypadek sygnału z naszej altany działkowej przybędzie na miejsce w ciągu kilku minut. Już samo zamontowanie kamer w widocznym dla przechodniów miejscu będzie samo w sobie odstraszające dla złodzieja, który w obawie o rejestrowanie tego, co dzieje się na działce zrezygnuje z wejścia na jej teren.

Obecnie firmy ubezpieczeniowe umożliwiają ubezpieczenie działki od kradzieży (włącznie z wartościowymi rzeczami w altanie działkowej), a także aktów wandalizmu, które nierzadko są nieodzownym elementem włamania. Wielu zainteresowanych uważa, że ubezpieczyciele działki stwarzają wiele problemów przed podpisaniem umowy, takich jak obowiązek założenia krat w oknach i drzwiach, ubezpieczenie tylko i wyłącznie murowanej altany, czy też wyłączenie od odpowiedzialności w przypadku kradzieży wartościowych przedmiotów z altany. Ku uciesze działkowców – nie wszystkie firmy stawiają tak niewygodne warunki ubezpieczenia. W tym celu warto skontaktować się z firmą, w której mamy inne ubezpieczenia – może wyrażą zgodę również na ubezpieczenie działki i przedstawią korzystne dla działkowców warunki umowy.

Jeżeli jesteśmy pewni, iż w altanie nie znajduje się nic wartościowego opuszczając działkę zostawmy rolety (o ile działka nie jest wyposażona w specjalne rolety antywłamaniowe) odsłonięte, w taki sposób, aby złodziej przez okno mógł zajrzeć do jej wnętrza. Doglądając, iż w środku nie ma nic wartościowego możliwe, że zrezygnuje z włamania, a działkowcom oszczędzi stresu i kosztów spowodowanych wymianą zniszczonych zamków, czy futryn.      

Zawsze należy pamiętać o zamykaniu bram i furtek – nie tylko tych prowadzących bezpośrednio do naszej działki, ale i tych w ogrodzeniu zewnętrznym ogrodu. Po sezonie ogrodnictwa działkowego winniśmy jak najbardziej utrudnić dostęp do ogrodu osobom postronnym.

Choć pogoda nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu należy systematycznie doglądać swojej działki, a także za każdym razem podkreślać swoją obecność i zostawiać ślady np. w postaci zgrabionych liści, czy odśnieżonej alejki na działce. W takiej sytuacji złodziej nie będzie w stanie określić, czy za chwilę na terenie działki nie pojawi się jej użytkownik, co może spowodować jego rezygnację z rabunku. Warto porozumieć się z zaprzyjaźnionymi sąsiadami, aby wzajemnie pilnować swojego dobytku i reakcję w przypadku dojrzenia czegoś niepokojącego.

Działkowcy to jedna wielka rodzina, w związku z czym, jeżeli wszyscy dołożą odrobinę starania znacząco zwiększy się bezpieczeństwo na terenie działek w sezonie zimowym, bo w jedności siła!

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.