Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okiem kamery w grudziądzkim ROD "Agromet - Unia" - 12.10.2021

Na zewnątrz temperatury coraz niższe, ale mimo to działki emanują przyjemnym ciepłem. To tajemny sekret przyrody, wybarwiające się drzewa, krzewy o kolorowych owocach i późno kwitnące byliny. Matka natura obdarza nas najpiękniejszymi barwami, odcienie pomarańczu, czerwieni i żółci lśnią w promieniach słońca. Niektóre rośliny czekały na ten moment, aby pokazać się z jak najlepszej strony.

W październikowe słoneczne popołudnie zagościlśmy z okiem naszej okręgowej kamery do Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Agroment Unia” w Grudziądzu, aby odkryć całkiem inne jesienne oblicze ogrodu. Ogród znajduje się w centrum miasta, podzielony na dwa sektory, otoczony lasem.

Jak dowiadujemy się z kart kronik ogrodowych, które prowadzone są w ogrodzie przez Pana Tadeusza Nowaka „..Nasz Ogród Działkowy powstał w 1899 roku z inicjatywy właściciela Fabryki Narzędzi Rolniczych w Grudziądzu, inżyniera Adama Ventzkiego, który część swojej ziemi ornej podzielił na 100 działek ( po 400 m2 każda) i rozdał je bezpłatnie swoim robotnikom. Działki otrzymali ci robotnicy, którzy mieli najliczniejsze rodziny na swoim utrzymaniu. Właściciel fabryki posiadał na obrzeżach miasta ziemię, która służyła mu do produkcji obroku dla koni, które wówczas były wykorzystywane do organizacji transportu w zakładzie. Teren wydzielony pod działki znajdował się w południowej części miasta i graniczył z torami kolejowymi na wschodzie i ulicą Chełmińską na zachodzie oraz ulicą Kasprowicza na południu, od północy z wojskowym placem ćwiczeń (obecnie teren "Monopolu")...”

Działki w ogrodzie mają głównie charakter wypoczynkowy, ale można również dostrzec działki na których prowadzone są uprawy. Działki przytulne i sielskie, tworzone z sercem, rabaty przyjazne owadom zapylającym. Barwna jesień w ogrodzie przedstawiona na fotografiach, oddaje więcej niż tysiąc słów, które można napisać o jesiennym ogrodzie. Najważniejsze, że jesteśmy od 40 lat razem, że ciągle dążymy do rozwoju naszych ogrodów, naszego stowarzyszenia, bo wspólna praca pozwoli nam bez obaw patrzeć w przyszłość.

 

mgr Małgorzata Jasińska - Krajowy SSI

   

  

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio