Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Kary za dym. Straż miejska kontroluje ogródki działkowe - 11.10.2021

Dla mieszkańców okolic ogrodów działkowych jesień oznacza pożegnanie ze świeżym powietrzem. Na działkami nadal snują się obłoki gryzącego dymu i swąd palonych liści i innych zielonych odpadów.

W październiku strażnicy miejscy mają sporo pracy, mimo że samowolne palenie odpadów od dawna jest zabronione.

W myśl polskich przepisów palenie odpadów roślinnych jest niedozwolone. Zakaz obowiązuje od 2012 roku, mimo to każdej jesieni, na działkach i w przydomowych ogródkach pojawiają się ogniska.

W Olsztynie we wrześniu strażnicy miejscy interweniowali w tej sprawie sześć razy. Trzy interwencje zakończyły się mandatami dla osób palących ogrodowe odpadki. Jednak na podstawie doświadczeń z ubiegłych lat strażnicy wiedzą, że sezon na działkowe ogniska dopiero się rozpoczął i do końca jesieni takich interwencji będzie kilkaset.

Mandat to zwykle środek ostateczny, bowiem często wystarcza rozmowa i pouczenie.

Odpady organiczne można zutylizować w zakładzie na ulicy Towarowej. Zgodnych z prawem sposobów pozbycia się zielonych odpadów jest więcej, nawet gdy nie nadają się one do kompostowania.

"Zaleca się kopanie głębokich dołów i dołowanie tego. Można to przysypać wapnem. To jest dopuszczalne i nieprawdą jest, że w ten sposób skaża się ziemię" - mówi Jan Miszkiel, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców.

Tam, gdzie nie docierają mundurowi, działkowców dyscyplinują na przykład zarządy ogrodów działkowych. Na początku - upomnieniem.

Maksymalna kara za złamanie zakazu palenia ogrodowych odpadów to 500 złotych.

 

źródło : olsztyn.tvp.pl

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio