Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Spotkanie Kolegium Prezesów z Żor w ROD „ Chemik” - 07.10.2021

4 października Żorskie kolegium prezesów zorganizowało spotkanie z pracownikami Wydziału Inżynierii Środowiska i Policji Miejskiej w Żorach. Tematami jakie zostały poruszone na spotkaniu to m.in. : obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw oraz jak skutecznie bronić się przed kradzieżami na działkach.

W spotkaniu uczestniczyli prezesi ROD wraz z członkami zarządu.

Wydział Inżynierii Środowiska reprezentowała naczelnik wydziału Pani Anna Buchta i Pani Aleksandra Wójcik. Pani Anna Buchta wyjaśniła uczestnikom spotkania cel i sposób wypełniania deklaracji dotyczącej źródła ciepła i źródeł spalania paliw.

Wyjaśniła, że ogrody działkowe, wypełniają formularz B posiadające budynki niezamieszkałe (domy działkowca i altany na działkach).

Rejestruje się wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynkach. Zarejestrować należy: kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne oraz urządzenia grzewcze wody. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, jego mocy ani typu kotła. Nie jest ważne, również czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to należy je zgłosić. Pani Naczelnik wyjaśniła, że w województwie śląskim obowiązują kotły, CO III klasy. Do końca 2021 r należy wymienić kotły, które nie odpowiadają tym wymogą.

Spis ogrzewania jest obowiązkowy.  Czas na zgłoszenie działającego źródła ogrzewania wynosi 12 miesięcy (od 1 lipca 2021 roku). W przypadku nowych źródeł – od momentu ich zainstalowania i pierwszego użycia czas na zgłoszenie wynosi 14 dni i tyle samo przy wymianie ogrzewania na inne. Niełożenie deklaracji w terminie grozi grzywną do 5 tys.

Pani Aleksandra Wójcik służy pomocą wszystkim, którzy przyjdą do UM w Żorach złożyć deklarację a będą mieć trudności z jej wypełnieniem.

Deklarację można złożyć korzystając ze strony: www.zone.gunb.gov.pl poprzez profil zaufany lub osobiście w Urzędzie Miasta w Żorach w formie papierowej.

Na kolejne spotkanie w ramach programu „Bezpieczny ogród” przybyli podinsp. Marek Sobiegraj – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach oraz aspirant Krzysztof Nieszporek ds. nieletnich. Pan Naczelnik przedstawił dzielnicowego rejonu 1 młodszego aspiranta Mariusza Małka.

Naczelnik Wydziału Prewencji poinformował, że na stronie www. zory. policja.gov.pl / twój dzielnicowy można znaleźć kontakt do dzielnicowego z danego rejonu lub korzystając z aplikacji Moja Komenda, poprzez którą można wyszukać każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać własny adres zamieszkania, a aplikacja znajdzie dzielnicowego twojego rejonu.

Za aplikacji można korzystać będąc w dowolnym miejscu w Polsce, kiedy potrzebujemy pomocy miejscowej policji.

Poinformował, ze Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa to narzędzie informatyczne, które wystartowało w październiku 2016 roku. Dzięki niemu obywatele mogą informować policję o wykroczeniach i przestępstwach, które zaobserwowali w danym miejscu. Kategorii jest aż 26 i co jakiś czas lista powiększa się o nowe. Obsługa komunikatora jest prosta i intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę KMZB, po załadowaniu się strony wyświetli się mapa Polski.. Potem trzeba kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Po wprowadzeniu zgłoszenia policja ma obowiązek zweryfikować zgłoszenie i podjąć działania prewencyjne. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Kiedy jest weryfikowane zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. – Średnio w ciągu siedmiu dni policjanci, którzy dostaną do weryfikacji zgłoszenia, mają podjąć decyzję czy zagrożenie jest potwierdzone. Jeśli tak, nanoszone jest na mapę. Potem policjanci mają czas od dwóch tygodni do miesiąca, aby wyeliminować zagrożenie.

Podinspektor. Marek Sobiegraj poruszył temat spalania na działkach, które jest zakazane. Sankcją za spalanie na działkach jest wniosek do sądu. Często zdarzają się przypadki zadymień dróg co stwarza warunki do kolizji drogowej.

Policjanci apelowali o to by reagować na sytuacje wskazujące, że dzieje się coś niepokojącego. Sami możemy się przyczynić do ujęcia sprawców kradzieży np. zabezpieczając rowery, zachowując karty gwarancyjne itp.

Irena Fijałkowska i Lucyna Cyrek przewodnicząca Delegatury PZD w Rybniku omówiły ocenę dokumentacji dostarczonej przez ogrody po walnych zebraniach sprawozdawczych do Delegatury PZD w Rybniku.

                                                                                  

Irena Fijałkowska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.