Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Okręgowy Dzień Działkowca w Toruniu połączony z obchodami Jubileuszu 40-lecia PZD - 29.09.2021

Podczas tegorocznego Okręgowego Dnia Działkowca w Toruniu świętowano także Jubileusz 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. 24 września w toruńskim Centrum Innowacyjnej Edukacji spotkali się członkowie OR Toruńsko-Włocławskiej PZD, OKR, wyróżnieni działkowcy, laureaci konkursów okręgowych oraz wiceprezydent miasta – Paweł Gulewski.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu działkowców Zielona Rzeczpospolita. Następnie starościna i starosta dożynek – Teresa Podlas-Kozłowska  (skarbnik Okręgu i prezesa ROD „Koło Kani” w Toruniu) oraz Czesław Kozikowski (członek OZ i honorowy prezes ROD „Walentego Fiałka” w Chełmnie) wręczyli  prezesowi Okręgu – Piotrowi Gadzikowskiemu chleb dożynkowy. Prezes Gadzikowski przypomniał historię ruchu działkowego w Polsce i powstania Polskiego Związku Działkowców w 1981 roku oraz jego sukcesy. Podkreślił, że utrzymanie silnej i niezależnej organizacji stojącej na straży praw i interesów wszystkich działkowców jest zasługą wieloletniego Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego.

W imieniu Prezydenta Miasta Torunia w uroczystości wziął udział wiceprezydent Paweł Gulewski. W swojej wypowiedzi dla obecnej podczas uroczystości TV Toruń podkreślił, że ogrody działkowe dla miasta są cenne nie tylko, jako bioróżnorodne obszary zielone, ale także ze względów ekonomicznych. To zieleń, w której utrzymanie inwestują działkowcy, a nie miasto.

Spotkanie było okazją do wręczenia wyróżniającym się działaczom Złotej i Srebrnej Odznaki Zasłużonego Działkowca oraz odznaczeń Za Zasługi dla PZD. Ogłoszono także wyniki konkursów okręgowych na najpiękniejszą działkę produkcyjną i rekreacyjną, najlepszy ogród działkowy roku 2021, konkursu fotograficznego „Chronimy organizmy pożyteczne na działce w ROD” oraz konkursu z wiedzy teoretycznej „Mistrz wiedzy działkowej”.

Miłym akcentem Okręgowego Dnia Działkowca było przekazanie przez Małgorzatę Jasińską, przewodniczącą Kolegium Prezesów Grudziądza (w imieniu wszystkich prezesów Grudziądza) na ręce – Piotra Gadzikowskiego pamiątkowego diamentu, jako symbolu tego, że Polski Związek Działkowców jest jak idealnie wyszlifowany diament, który ma bardzo dużą wartość dla społeczeństwa.

Po zakończeniu części oficjalnej goście mieli okazję do wpisania się do pamiątkowej księgi z okazji Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele mediów. Na stronach m.in. TV Toruń w programach Aktualności toruńskieRozmowa dnia oraz na portalu torun.pl znalazły się relacje z uroczystości oraz wypowiedzi uczestników spotkania.

 

 

Opracowała Lidia Sosnowska

Fot. Paulina Klimkowska

  

  

  

   

  

  

  

  

  

  

  

  

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio