Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy z Grudziądza zagrali w zielone - 23.09.2021

W tym roku po raz dwudziesty ósmy odbyła się największa polska akcja ekologiczna związana ze sprzątaniem świata. „Grudziądz-zagrajmy w zielone” to hasło tegorocznego pikniku ekologicznego, który zorganizowany został na Górze Zamkowej. Mieszkańcy Grudziądza zbierali śmieci między innymi w Lesie Komunalnym, w lasku na osiedlu Rządz, a popołudniu spotkali się na kreatywnym pikniku. 
Polski Związek Działkowców w „Otwartym Programie Klimatycznym” podnosi kwestię zachodzących zmian na naszej planecie, które są konsekwencją działań człowieka. Głównym celem tego programu jest podnoszenie świadomości w ramach upowszechnienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród działkowców, poprzez promowanie zasad racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych i zachowań pro środowiskowych. 
Grudziądz przed laty nazywany był miastem ogrodów, dziś w naszym mieście nie brakuje zielonych enklaw, w których mieszkańcy odpoczywają, spełniają swoje pasje. Proekologiczna postawa, dla działkowców to codzienność, dlatego wśród mieszkańców i uczestników warsztatów promujących dbanie o środowisko nie zabrakło członków naszego stowarzyszenia. Mimo niesprzyjającej aury na festynie spotkali się wszyscy dla których ważne jest środowisko, aby pod okiem animatorów pleść wianki z kwiatów, liści, tworzyć przytulanki, a także wysłuchać pogadanek o ekologii. Leśniczy Mateusz Cieślakiewicz oraz Katarzyna Wągrowska autorka bloga Ograniczam się, podkreślali jak ważne są zachowania ekologiczne, wiadomo, że każdy odpad-śmieć ma swojego właściciela, każdy powinien dbać o swoje otoczenie, a będzie szansa i nadzieja na czysty las i ziemię w przyszłości. 
Każdy z nas zostawia na ziemi swój ekologiczny ślad, tworzony z naszych przyzwyczajeń i decyzji konsumpcyjnych. Działkowcy od lat promują styl eko, oszczędzamy wodę, bo to towar deficytowy, z rozwagą korzystamy z każdej kropli tej, która jest tzw. „manną z nieba”. Unikamy chemicznych środków ochrony roślin, a niektóre przedmioty w ogrodzie otrzymują drugie życie, przecież segregacja śmieci to nie tylko ich podział. Część z nich można ponownie wykorzystać lub naprawić, to przyczynia się do zredukowania śladu węglowego. Chrońmy nasze miasto, nasze ulubione oazy , gdzie relaksujemy się zarówno podczas pracy na grządkach i rabatach, jak i odpoczywając na wygodnej ławce, wśród szumiącej w oczku wodnym wodzie. 
 
 
Małgorzata Jasińska - Krajowy SSI
 
 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio