Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jubileusz 45 – lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu połączony z uroczystymi obchodami Jubileuszu 40 – lecia PZD - 15.09.2021

Jubileusze w Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie od dziś są wielkim świętem wszystkich działkowców, choć ten rok jest wyjątkowy, gdyż każda uroczystość organizowana w ROD połączona jest z uroczystymi obchodami Jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców.

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu działkowcy mieli aż potrójną okazję do świętowania, gdyż w dniu 27 sierpnia 2021 roku obchodzili jubileusz 45 – lecia powstania ogrodu, jubileusz 40 – lecia PZD, a także nadrabiali utraconą przez COVID – 19 możliwość  świętowania „Dnia Działkowca 2020”.

Wstępem do rozpoczęcia uroczystości było opowiedzenie zebranym działkowcom i gościom historii powstania, a także działalności Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu aż po dzień dzisiejszy.

Z ramienia Okręgu na uroczystości obecny był Pan Leszek Konefał – I Wiceprezes Okręgu. Wśród zaproszonych gości znalazła się Pani Joanna Wąsikowska – Skubacka – przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim, pod który podlega ROD „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu.

W imieniu Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD Pan Leszek Konefał wręczył zarządowi ROD puchar i dyplom pamiątkowy z okazji 45 – lecia istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Wstępem do uroczystego przekazania okolicznościowych upominków było wygłoszenie kilku słów do zebranych działkowców i gości, a także przekazanie serdecznych pozdrowień i zachęty do dalszej pracy, zarówno na własnej działce, jak i na rzecz ogrodu i całego Polskiego Związku Działkowców.

W trakcie uroczystości wyróżniono działkowców, którzy odznaczają się na tle innych użytkowników działek zaangażowaniem w pracę społeczną na terenie ogrodu, a także tych, których działki olśniewają zadbaną roślinnością, estetyką, a także ciężką pracą, co wspiera zarząd ROD w budowaniu pozytywnego wizerunku ogrodu.

Oryginalną inicjatywą, z jaką wychodzi zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu jest uhonorowanie działkowców, którzy obchodzą indywidualne jubileusze użytkowania działek w ROD. Na uroczystości w dniu 27 sierpnia 2021 roku swoje działkowe jubileusze obchodzili także ci, którym pandemia uniemożliwiła świętowanie w 2020 roku.

Wśród upominków i odznaczeń wręczanych przez zarząd ROD znalazły się dyplomy i puchary z okazji 45 – lecia istnienia ROD, odznaki „Za zasługi dla ROD”, dyplomy z okazji Jubileuszu 40 – lecia PZD, puchary wyróżniające działkowców za pracę społeczną na rzecz ROD, dyplomy dla użytkowników najpiękniejszych działek w ROD, brązowe, srebrne i złote odznaki „Zasłużony Działkowiec”, a także najwyższe, najważniejsze odznaczenie, jakie może otrzymać działkowiec „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”.

Najwyższe odznaczenie „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” wręczane za ogromne zaangażowanie na rzecz ruchu ogrodnictwa działkowego otrzymała Pani Katarzyna Gościniak. Odznaczona jest użytkownikiem działki od początku istnienia ROD „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu, czyli od 45 lat. Pani Katarzyna już w latach ’90 wyróżniała się na tle innych działkowców swoją aktywnością i zaparciem w dążeniu do rozwoju ogrodu. Od kilkudziesięciu lat stanowi wsparcie dla funkcjonujących zarządów ROD pozostając w gotowości do pomocy.

Wyjątkową chwilą dla wszystkich działkowców było uroczyste wręczenie dyplomów z okazji 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców przygotowanych przez Krajową Radę PZD. Dla działkowców będących społecznymi działaczami w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu, jak sami mówią jest to „wyraz ogromnego uznania”, poczucie bycia docenionym i spełnionym w zakresie wypełniania idei, jaka towarzyszy im od wielu, wielu lat – idei ogrodnictwa działkowego.

Obchody odbyły się w bardzo uroczystej, aczkolwiek rodzinnej atmosferze, dzięki czemu każdy uczestnik mógł poczuć się wyjątkowo. Dla niektórych, zwłaszcza nowych użytkowników działek była to zachęta do pracy zarówno na działce, jak i na rzecz ogrodu, gdyż mogli oni dojrzeć, iż każdy aktywny działacz społeczny w ogrodzie jest doceniany, a zarząd ROD, jak i nadrzędne jednostki organizacyjne PZD – Krajowa Rada i Okręgowy Zarząd nie zapominają o zasłużonych działkowcach.

 

Oliwia Ciechomska - insp. ds. administracyjnych

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.