Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca w Poznaniu - 14.09.2021

Po rocznej przerwie, spowodowanej stanem epidemii w kraju, po raz kolejny działkowcy Okręgu Poznańskiego spotkali się 11 września 2021 r. na Okręgowych Dniach Działkowca. W tym roku działkowców gościł ROD „Strzeszyn” w Poznaniu, który obchodził 40 lat swojego istnienia. W pięknie położonym ogrodzie zebrali się działkowcy Okręgu reprezentujący jego organy statutowe, zaproszeni przedstawiciele kolegiów prezesów i zasłużeni działkowcy.

Zaproszenie na obchody Okręgowych Dni Działkowca przyjęli także Dyrektor Departamentu Wdrożeń Urzędu Marszałkowskiego p. Izabela Witkiewicz, Zastępca Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania p. Gerard Hajgelman i Wiceprezes Poznańskiego Banku Spółdzielczego p. Tomasz Nizielski.

Uroczystość otworzył Prezes Okręgu p. Zdzisław Śliwa, a obchody rozpoczęły się wprowadzeniem sztandaru Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu i odegraniem hymnu PZD „Zielona Rzeczpospolita”. Prezes Okręgu wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślał znaczenie rodzinnych ogrodów działkowych dla społeczeństwa i miast oraz ważną rolę Związku w trwałym i bezpiecznym funkcjonowaniu ogrodów. W swoim wystąpieniu podkreślił szczególny charakter obchodów odbywających się w roku Jubileuszu 40-lecia PZD. Omawiając dorobek Związku i jego działania dla rozwoju ogrodnictwa działkowego w minionym 40-leciu przypomniał znaczenie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych z 6 maja 1981r., której zapisy umożliwiły powstanie ogólnopolskiej organizacji działkowców i stworzyły warunki do powstania wielu nowych ogrodów działkowych. Tylko w Okręgu Poznańskim powstało 112 ogrodów, dziś 40 letnich, w których swoje wymarzone działki otrzymały tysiące wielkopolan. Prezes Okręgu podkreślając dobry klimat dla ogrodnictwa działkowego podziękował przedstawicielom samorządów za okazywane wsparcie dla prowadzonych inwestycji w ogrodach, przyczyniających się do poprawy warunków wypoczynku. Wyraził też nadzieję, że w dobie rosnącego zapotrzebowania na działki  podejmowane działania przez Okręg doprowadzą do powstania nowych ogrodów działkowych nie tylko w Gnieźnie i Poznaniu, ale też w innych miastach regionu.

Zabierając głos w imieniu wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego dyr. Witkiewicz podkreśliła, że przyznane ogrodom dotacje wpływają pozytywnie na rozwój ogrodnictwa działkowego i zapewniła wolę dalszego wspierania ogrodów. Przekazała też adres od Wicemarszałka iż życzeniami z okazji Jubileuszu PZD. Podobny adres od Zastępcy Prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego przekazał dyr. Hajgelman, który  poinformował, że Miasto także będzie nadal wspierało ogrody działkowe i skrócony do 2 lat zostanie okres, kiedy ogród będzie mógł ponownie ubiegać się o dotacje. Prowadzący uroczystość Dominik Górny odczytał także list od posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka.

Okręgowe Dni Działkowca to sposobność do wręczenia odznaczeń Związkowych, którymi w tym roku uhonorowano: p. Gerarda Hajgelmana – Zastępcę Dyrektora Wydziału Działalności i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania – odznaką „Za zasługi dla PZD”; uhonorowano zasłużonych działkowców medalami z okazji 40-lecia PZD, wręczono dyplomy dla członka założyciela PZD, dyplomy z okazji 40-lecia PZD, dyplomy dla ROD – równolatków PZD oraz okolicznościowy ryngraf z okazji 40-lecia ROD Strzeszyn

Okręgowe Dni Działkowca były okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursie okręgowym „Strona Internetowa wizytówką ROD”, do którego zgłosiło się 8 ogrodów. Zwycięzcą konkursu został ROD im. ks. L. Przyłuskiego w Poznaniu. Na podium znalazły się również ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu i ROD im. Chociszewskiego w Poznaniu.

Czas spędzony na Okręgowych Dniach Działkowca umilał zespół For Com Band, a po części oficjalnej nie zabrakło tradycyjnych potraw z grilla.

dr Magdalena Klessa- Kiec
zdjęcia: A. Górczyński

   

  

  

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio