Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jubileusz ROD „Promień” w Rudzie Śląskiej - 13.09.2021

Uroczyste obchody odbyły się w sobotę 28 sierpnia w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym ,,Promień” w Rudzie Śląskiej.

Okazji do świętowania było kilka. W tym roku przypada bowiem 115-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „PROMIEŃ oraz 40-lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców

W uroczystościach wzięły udział władze Okręgowego Zarządu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców: Prezes Okręgu Śląskiego Pan Józef Noski, członek Okręgowego Zarządu i Rady Okręgu Śląskiego PZD Iwona Smieskol, członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej Sławomir Barwiak, Przewodniczącym Delegatury Rejonowej w Rudzie Śląskiej Józef Nawój oraz zaproszeni goście: rudzki poseł Marek Wesoły, władze samorządowe w osobie wiceprezydenta Krzysztofa Mejer oraz radnego Rady Miasta Ruda Śląska Jacka Jarockiego, Prezes towarzystwa przyjaciół Orzegowa pani Iwona Agnieszka Skrzypczyk-Sikora oraz działkowcy z ROD „Promień”, a także delegacja z zaprzyjaźnionego Rodzinnego Ogrodu „Tęcza”.

Uroczyste obchody 115-lecia ROD „Promień” rozpoczęła Msza święta polowa. Eucharystię sprawował ks. Ryszard Nowak Proboszcz tutejszej parafii u Św. Michała Archanioła w Orzegowie. Bezpośrednio po mszy ks. Ryszard uhonorowany został wyjątkowym odznaczeniem, bo nadanym przez samych działkowców, a mianowicie odznakę „Za zasługi dla ROD”. W krótkich słowach podziękowania ks. Ryszard wrócił wspomnieniami do dzieciństwa, w którym sporą część czasu spędzał na działce babci i dziadka. Podkreślając jak duży wpływ to miało w kształtowaniu jego osobowości w procesie wychowawczym. Spędzanie czasu wśród roślin, zwierząt i różnego rodzaju żyjątek wykreowało na zawsze szacunek dla natury, drugiej osoby, Boga. Przemówienie odebrane zostało przez działkowców bardzo ciepło i nagrodzone gromkimi brawami.

W dalszej części uroczystych obchodów były okolicznościowe przemówienia oraz odznaczenia zasłużonych działkowców.

Jako pierwszy gratulacje Zarządowi ROD, Komisji Rewizyjnej ROD „Promień” oraz, a może przede wszystkim działkowcom rocznicowego ogrodu złożył zaproszony na uroczystość Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marek Wesoły. Następnie prezes jubileuszowego ogrodu Tadeusz Zmełty odczytał referat okolicznościowy z okazji obchodów 115 rocznicy istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Promień” Ruda Śląska – Orzegów. Z interesującego przemówieniu prezesa dowiedzieliśmy się jaka jest historia powstania ogrodu, która nieuchronnie łączy się z rozbudową gminy Orzegów i sięga końca 19 i początku 20 wieku.

Po uważnym wysłuchaniu referatu głos zabrał prezes Okręgu Śląskiego PZD Józef Noski, który z okazji tego wspaniałego jubileuszu życzył wszystkim działkowcom, żeby obecność na ogrodach działkowych przynosiła im wiele radości, satysfakcji, poczucia tego, że przyroda jest pięknem, z której możemy czerpać w tym zwariowanym świecie. Życzył też tego, abyśmy mogli funkcjonować, tutaj w województwie Śląskim, Rudzie Śląskiej wspólnie jako ruch ogrodów działkowych i samorząd. Jesteśmy tak blisko siebie. Musimy reagować na działkowe potrzeby, na Nasze wnioski. I to będziemy robić. Z wielką radością przyjąłem zaproszenie stwierdził Prezes OZ do tego, aby uczestniczyć w tej wyjątkowej uroczystości, To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę z Państwem być, że mogę wspólnie świętować. Wszystkiego najlepszego!

 

 

Do życzeń dołączył w swoim przemówieniu pan Krzysztof Mejer wiceprezydent Rudy Śląskiej, który w imieniu pani prezydent Grażyny Dziedzic złożył życzenia działkowcom oraz wszystkim uczestnikom obchodów gratulacje. Pan prezydent zauważył, że dzięki pandemii ogródki działkowe przeżywają prawdziwy renesans. Obserwujmy ogromny popyt na ogródki w mieście.  Słowa wiceprezydenta potwierdza aktyw PZD oraz działkowcy zauważając, że zainteresowanie ogrodami działkowymi jest naprawdę duże. Widzimy, że nasze społeczeństwo chce mieć takie miejsce nieopodal własnego miejsca zamieszkania, które tworzy oazę ciszy, spokoju, zieleni, obcowania z naturą.

Do życzeń i gratulacji w ciepłych i miłych słowach dołączyła w swoim przemówieniu pani prezes towarzystwa przyjaciół Orzegowa pani Iwona Agnieszka Skrzypczyk-Sikora, za które jako działkowcy jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Po uroczystych wystąpieniach i gratulacjach w dalszej części spotkania nastąpiła miła chwila związana z dekoracją działkowców odznaczeniami związkowymi. Na wniosek Zarządu ROD, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Katowicach zostało przyznane odznaczenia, które wręczał prezes zarządu Okręgu Śląskiego PZD Józef Noski.

W drugiej części działkowicze mieli sposobność na smaczny poczęstunek przy akompaniamencie zespoły muzycznego.

Tadeusz Zmełty prezes zarządu  ROD „Promień” podziękował wszystkim za przekazane życzenia jeszcze raz serdecznie na zakończenie.

S. Barwiak

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio