Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wojewódzki Dzień Działkowca w Opolu - 07.09.2021

W minioną sobotę, 4 września, w ROD „Kopciuszek” w Opolu zebrało się blisko 200 działkowców z całego naszego Okręgu, by obchodzić swoje święto. Przywieźli ze sobą 15 pięknych koszy dożynkowych, znakomite humory i nadzieję na podniosłe i ludyczne doznania. I nie zwiedli się. Z oficjalnych gości przybył Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski i Członek Zarządu Województwa Szymon Ogłaza. Obaj są działkowcami w ROD „Kopciuszek” Impreza składała się z trzech części przerwanych występami chóru „Metronom” z pobliskich Komprachcic.

Po odśpiewaniu hymnów głos zabrał prezes Okręgu Bartłomiej Kozera, który  mówił o skutkach dla ruchu działkowego pandemio i zmian klimatycznych (czytaj tutaj).  Wystąpienia Wojewody I Marszałka nawiązywały do naszych dożynek i stanowiły o związku obu urzędów z działkowiczami. W tej części imprezy głos zabrała gospodyni Dnia Działkowca Czesława Chyłka.

Druga część nawiązywała do Jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców. Prowadziła tę cześć Ewa Rola, prezes ROD Aster, Prezes Okręgu wręczył puchary przyznane przez Krajowy Zarząd ogrodom – równolatkom PZD, mianowicie ROD „Przyjaźń” w Kędzierzynie – Koźlu, „Winów” W Górkach i „Górka Jana” w Goświnowicach. Z okazji Jubileuszu 40-lecia Jednostka Krajowa wydała specjalny dokument skierowany do żyjących, zasłużonych działaczy – „Członków Założycieli” Związku (Antonina Boroń, Władysław Maj, Czesław Mikrut oraz Jan Koprowski). Jednostka Krajowa przyznała również zasłużonym działaczom PZD, tym z 40-letnim najstarszym stażem specjalne Medale Jubileuszowe 40-lecia i dyplomy. Prezes Okręgu wręczył je tym, którzy już zaprzestali pracy społecznej (Antonina Boroń, Władysław Maj, Czesław Mikrut, Jan Koprowski, Stefan Chochołowicz, Ireneusz Zimnowoda, Stanisław Medyk, Włodzimierz Budzynowski) jak i tym, którzy ciągle są aktywni – Jerzy Zakrzewski, Zygmunt Popielarczyk, Jan Gręda, Bolesław Wolak, Ryszard Bodnarczuk, Stefan Baranowski, Antoni Falkowski, Józef Jaszewski.

Trzecia część działkowego święta miała charakter odmienny. Rozdawana nagrody i wyróżnienia dla najlepszych. Najpierw ogłoszono wyniku konkursu „Wzorowa działka Okręgu Opolskiego 2021”. Tą działką okazał się ogródek państwa Danuty i Władysława Jachimczaków z ROD „Kolejarz” z Kędzierzyna Koźla. Potem ogłoszono wyniki konkursu plastycznym „Ogródek warzywny moich marzeń” dla dzieci, w dwóch kategoriach wiekowych , mianowicie 4 – 7  i 8 – 12. W grupie młodszej zwyciężyła 5 – letnia Bogna Witkowska. A grupie starszej 10 – letnia Natalia Borkowska.

Emocje osiągnęły bardzo wysoki stopień, gdy prowadzący tę część imprezy – Antoni Falkowski zapowiedział rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszy kosz dożynkowy. Pod namiotem zapanowała cisza, a pan Antoni cedził słowa by zwiększyć efekt.  Nagrody ufundował, jak co roku, Marszałek Województwa Andrzej Buła, którego miły list odczytany został w części oficjalnej. I tak specjalne jury I nagrodę przyznało ROD ”Źródełko” w Oleśnie, II miejsce przeznaczono dla ROD „Przyjaźń” w Kędzierzynie – Koźlu, a trzecie dla ROD „Ceramik” w Tułowicach. Twórcy Koszy prezentowali je uczestnikom święta. Ci zaś mieli możliwość wybrania swoich koszy, w efekcie Okręg ufundował trzy nagrody publiczności (warniki do parzenia kawy) dla ROD „Kopciuszek” w Opolu, ROD „Omex” w Głuchołazach, ROD „Działkowiec Opolski” w Opolu

Zamykający część oficjalną Dnia Działkowca Bartłomiej Kozera powiedział, że życie polega na tym, że spotykamy się, aby się rozstać, ale rozstajemy się, aby się spotkać. I dziękując wszystkim za przybycie, pracownikom biura za organizację imprezy, działkowcom ROD „Kopciuszek” za pomoc życzył sobie spotkania za rok w Brzegu.

Po obiedzie była chwila przerwy, po czy zaczęła się zabawa taneczna,  której muzyczną oprawę tworzyła „J.A.R Groupe”. Bawiono się do zmierzchu.

Łukasz Michalak

Inspektor ds. Inwestycji 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.