Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Czy po drożdżach wszystko będzie rosło jak na drożdżach? - 16.07.2021

Wielu działkowców stosuje oprysk z drożdży piekarniczych na różne rośliny i twierdzą, że to działa! Drożdże to grzyby, które odżywiają się cukrami prostymi. Zawierają sporo witamin z grupy B, dużo minerałów tj.: fosfor, magnez, wapń, mikroelementy tj.: selen, chrom, sód, cynk, żelazo oraz białka i aminokwasy.

Ponieważ drożdże zawierają w sobie same dobre składniki, wspomagają system korzeniowy, dzięki czemu lepiej rozwija się i pobiera więcej składników pokarmowych, co z kolei pozytywnie wpływa na przyspieszenie wzrostu  roślin. Dodatkowo, drożdże namnażając się wspierają rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych i wypierają patogeny, które nie mają miejsca i składników pokarmowych do rozwoju.

Jak przygotować drożdże do użycia na działce? Najszybciej zrobimy niefermentowany roztwór: 100g - kostkę drożdży zalewamy 10 l podgrzanej wody, najlepiej deszczówki i po odczekaniu godziny podlewamy uprawiane warzywa i owoce.

Więcej czasu potrzeba na przygotowanie drożdży fermentowanych: do wysokiego naczynia wkładamy 100 g - kostkę drożdży i szklankę cukru, po 2 godzinach dolewamy 10 l podgrzanej wody, najlepiej deszczówki i całość pozostawiamy do fermentacji przez tydzień. Gotową mieszanką podlewamy kompost, co przyspieszy rozkład materii, a po rozcieńczeniu: szklanka drożdży na 10 l wody, podlewamy uprawy co dwa tygodnie.

Odpowiednio przygotowanym roztworem z drożdży można opryskiwać rośliny przeciw grzybom grzybowym. W tym celu bierzemy pół kostki drożdży (50 g), szklankę pełnotłustego butelkowego mleka i 10 l podgrzanej deszczówki. Gdy wszystkie składniki rozpuszczą i połączą się, dodajemy łyżkę szarego mydła. Tak przygotowanym preparatem pryskamy uprawiane rośliny raz na tydzień.

Wielu działkowców opryskuje uprawiane rośliny niefermentowanym roztworem drożdży i są bardzo zadowoleni z efektów. Na powierzchni roślin strzępki grzybni drożdży konkurują z innymi grzybami o miejsce do rozwoju oraz potrzebny pokarm i dodatkowo wydzielają substancje hamujące rozwój innych grzybów. Stosując oprysk z drożdży chronimy uprawy przed szarą pleśnią, mączniakami i zarazą ziemniaczaną.

 

Tekst i zdjęcia działek:

Jadwiga Brzozowska OP PZD Rzeszów

  

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.