Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Polski Związek Działkowców - Okręg Śląski świętował w Bytomiu 40-lecie działalności - 14.07.2021

Polski Związek Działkowców obchodził właśnie 40-lecie działalności, co dla wielu członków Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest powodem do dumy.  10 lipca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Przyjaźń” przy ul. Siemianowickiej odbyły się z tej okazji jubileuszowe uroczystości Okręgowego Zarządu Śląskiego w Katowicach.

Gościem honorowym wydarzenia był prezydent Bytomia Mariusz Wołosz - Cieszę się, że mogę brać udział w tak ważnym dla Was wszystkich wydarzeniu, jakim jest 40-lecie Polskiego Związku Działkowców. Bytom słynie z Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a nasze miasto może poszczycić się bogatą tradycją ogrodnictwa działkowego - mówił podczas uroczystości prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Dla wielu z Was ogrody działkowe to pasja, ale również miejsce, gdzie możecie spotkać się z rodzinami oraz przyjaciółmi. Warto także podkreślić, że zielone i zadbane działki stanowią wraz z parkami, skwerami oraz obszarami leśnymi w mieście zielone płuca i prawdziwą wizytówkę Bytomia - podkreślał prezydent Mariusz Wołosz.

Podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Mariusz Wołosz wręczył działaczom Polskiego Związku Działkowców pamiątkowy grawerton oraz złożył wszystkim działkowcom podziękowania za dotychczasową współpracę, życząc im kolejnego jubileuszu oraz dalszego rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych w naszym mieście. Podczas wydarzenia odbyło się także uroczyste posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców, w trakcie którego zasłużeni działkowcy oraz członkowie PZD zostali odznaczenie honorowymi medalami, a przedstawiciele najstarszych w Bytomiu Rodzinnych Ogrodów Działkowych zostali uhonorowani pamiątkowymi pucharami.

Warto podkreślić, że Polski Związek Działkowców jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym kontynuującym ponad 120-letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. W naszym kraju Związek prowadzi prawie 4700 rodzinnych ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 900 tys. działek. Tylko w naszym mieście działają 32 ogrody działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców - Okręg Śląski.

Dla działkowców ogródki to ich pasja, sposób na życie, a także możliwość spędzenia wolnego czasu

Tu odpoczywają, spotykają się z rodziną i znajomymi. Przez lata ogrody działkowe zmieniły się. Kilkadziesiąt lat temu działkowcy każdy skrawek terenu przeznaczali na uprawę warzyw, sadzili krzewy i drzewa owocowe. Dziś w większości ogródków dominują krzewy ozdobne, różne gatunki traw czy iglaki, ale jest jeszcze wielu działkowców, którzy wiosną sieją, a latem i jesienią zbierają z pola plony. Co roku, pod koniec lata w Rodzinnych Ogrodach Działkowych odbywają się uroczystości związane ze świętem plonów, podczas których działkowcy podsumowują rok i nagradzają najpiękniejsze ogrody działkowe.

 

Karolina Goik

Źródło: UM Bytom

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.