Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Niespodziewani goście w truskawkach - 09.07.2021

Ptaki zwabione czerwonym kolorem owoców często zlatują się do nich i niszczą część plonów. Po opadach deszczu pojawiają się ślimaki, które równie chętnie żywią się truskawkami. Ale co robią w owocach sprężyki?

Larwy chrząszczy pospolicie zwane drutowcami, żerują w roślinach rosnących na glebach słabo uprawianych agrotechnicznie lub w ogrodach zlokalizowanych przy lasach i nieuprawianych polach.  

Chrząszcze żywią się pyłkiem kwiatowym, a larwy żerują na częściach podziemnych uprawianych roślin lub w skrajnych przypadkach na częściach nadziemnych. Cykl rozwojowy sprężyków przebiega w glebie i trwa wiele lat, co prowadzi do corocznych uszkodzeń i strat w plonach.

Dorosłe chrząszcze, które przepoczwarczyły się późnym latem, zimują w zimowych kryjówkach. Larwy różnych stadiów rozwoju również zimują w glebie na głębokości do 60 cm. Pierwsze chrząszcze wylatują w III dekadzie kwietnia i ich lot trwa do I dekady maja. Samice rozpoczynają składanie jaj do gleby od III dekady maja, a wylęg larw rozpoczyna się w czerwcu. W zależności od gatunku larwy rozwijają się w glebie przez 3-5 lat. W ostatnim roku rozwoju dojrzałe larwy żerują do czerwca do lipca, a potem przez miesiąc czasu przepoczwarczają się w głębszych warstwach gleby na głębokości 30-60 cm. Pod  koniec lata wylęgają się młode chrząszcze, które zimują w kryjówkach ziemnych aż do wiosny przyszłego roku.

Aby maksymalnie ograniczyć ilość chrząszczy i larw należy stosować właściwy płodozmian, poplony: gorczycę i rzepę oleistą, głębokie przekopywanie gleby lub głęboką orkę i częste spulchnianie gleby. Ważne jest również likwidowanie chwastów, szczególnie perzu i trafne dobranie terminów i środków do zwalczania szkodników.

Optymalnym terminem zwalczania jest okres sadzenia ziemniaków, gdy larwy zaczynają szukać pokarmu po zimowaniu, czyli na przełomie kwietnia i maja.

Na małej powierzchni uprawowej warto stosować gnojówkę z wrotyczu. Jeden kg pociętych liści wrotyczu zalewamy 10 litrami wody. Całość odstawiamy na 14 do 21 dni do fermentacji, codziennie mieszamy. Po przecedzeniu podlewamy glebę i opryskujemy rośliny.

Można również zastosować preparat P-Drakol, który zawiera wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii. Preparatu używamy na trawnikach, w uprawie wszystkich warzyw, owoców i roślin ozdobnych.

Można stosować pułapki: plastikowe butelki o pojemności do 0,7 litra. W górnej części robimy otwory, a do wnętrza wsypujemy napęczniałe 12 godzin wcześniej ziarna pszenicy i jęczmienia w ilości po jednej garści każdego gatunku. Nasiona pęcznieją i wydzielają wabiący drutowce zapach. Larwy wchodzą do butelki ale nie mogą wyjść. Na działkę o powierzchni do 500 m² potrzeba 10 takich butelek. Wkopujemy je w ziemię na 10-14 dni przed planowanym siewem lub posadzeniem roślin.  

Do tradycyjnych pułapek zaliczamy również wkopywanie kawałków ziemniaka lub marchwi na głębokości około 10 cm. Codziennie sprawdzamy pułapki i wyjmujemy z nich szkodniki i niszczymy je.

Innym sposobem na pozbycie się larw przed rozpoczęciem uprawy jest wyłożenie całej powierzchni grządek czarną włókniną. Młode larwy żerując nocą pod powierzchnią ziemi przyczepią się do materiału. Rankiem odwracamy włókninę i pozostawiamy larwy ptakom lub zbieramy larwy i niszczymy je.  

Sprężyki nie lubią wapna. Jesienią ziemię można posypać marglem wapniowym, a wiosną mączką skalną, używając 5 kg na 50 m² powierzchni. Oprócz tych zabiegów warto zadbać o naturalnych wrogów drutowców do których należą: krety, ryjówki, chrząszcze biegaczowate oraz ptaki.

 

Tekst i zdjęcia:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

 

  

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.