Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Cukinia- dlaczego nie ma owoców ???!!! - 05.07.2021

„Moja cukinia pięknie kwitnie a nie ma owoców… co się dziej?” jest to częste pytanie młodych, jeszcze nie doświadczonych działkowców. Zaraz podpowiem dlaczego nie ma owoców.

            Cukinia, kabaczek (Cucurbita pepo,) dynia (Cucurbita L.), niektóre odmiany ogórka (Cucumis sativus) tykwa i inne warzywa z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae) są roślinami rozdzielnopłciowymi jednopiennymi – co to znaczy?! Roślina wytwarza kwiaty męskie i kwiaty żeńskie, ale na jednym pniu, na jednej roślinie są kwiaty takie
i takie. Pszczoły przenoszą pyłek z kwiatów męskich na kwiaty żeńskie i wtedy dochodzi do zapylenia, następnie zapłodnienia i powstania owocu. Rozdzielnopłciowość jest jedną z metod ochrony roślin przed samopylnością, która jest nie korzystna dla roślin.

            Przeważnie pierwsze pokazują się kwiaty męskie, następnie dopiero kwiaty żeńskie, niekiedy kwiaty żeńskie pojawiają się dopiero na pędach II a nawet  III rzędu np. u melona. Dobrze, to jak rozpoznać kwiaty męskie a jak kwiaty żeńskie – jest to proste. Kwiat męski wyrasta na długim ogonku, jak się otworzy to w środku będzie pyłek który zostawi ślady na palcu czy na pędzelki. Kwiat żeński wygląda już inaczej, jest blisko osadzony pędu, oraz pod kwiatem jest zawiązek owocu który wygląda jak mała dynia, mała cukinia. 

                                

                                    Fot 1 i 2. Kwiatostan męski ( z lewej) i kwiatostan żeński ( z prawej)

Jeżeli są nie sprzyjające warunki pogodowe, nasze rośliny z rodziny dyniowatych rosną w szklarni lub na skutek stosowania insektycydów populacja owadów zapylających jest znikoma, to możemy pomóc naszym warzywom zawiązać owoce. Jak to zrobić… Pierwsza metoda: pędzelkiem przenosimy pyłek z kwiatów męskich na kwiaty żeńskie, druga metoda: zrywamy cały kwiat męski, obrywamy płatki kwiatowe i pręcikami dotykamy do słupka. Pamiętajmy żeby do zapylania pobierać kwiaty męskie z innych roślin dyniowatych, ale z tego samego gatunku, oraz zapylać kwiatem męskim kwiaty żeński a nie na odwrót.

                                                   

                                                                Fot 3. Trzmiel zbierający pyłek.

                                                   

                                               Fot 4. Kwiatostan żeński z widocznym zawiązkiem owocu.

                                                  

                                           Fot 5. Kwiatostan żeński przed otwarciem pąków kwiatowych.

Teraz juz umiemy rozpoznać kwiaty męskie i kwiaty żeńskie, wiemy z których będą owoce, wiemy jak pomagać naszym roślinom w zapylaniu kwiatów. Cóż zostaje mi tylko życzyć Państwu udanych zbiorów.

 

                                                  

                                               Fot 6. Moje, co tygodniowe, zbiory cukinii z 2020 roku.

                                                  

                                                            Fot 7. Młody zawiązek, owoc tykwy

 

 

Piotr Chmielewski

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie

 

Olsztyn 05.07.2021

Fot. Piotr Chmielewski

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.