Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pytanie z dyżuru telefonicznego: dlaczego liście zwijają się? - 15.06.2021

Najczęstszą przyczyną zwijania się liści są nieproszeni goście – gąsienice zwójek liściowych – motyli z rodziny zwójkowatych. Gąsienice wytwarzają przędzę i zlepiają młode liście najczęściej wzdłuż nerwu głównego. Gąsienice zwójek mogą również zeskrobywać miękisz z liści i wówczas powstają charakterystyczne prześwity w blaszce liściowej.

Najczęściej na roślinach żerują zwójki: bukóweczka, siatkóweczka, różóweczka oraz lokalnie wydłubka oczateczka i rdzaweczka. Gąsienice uszkadzają kwiaty, liście, zawiązki i dojrzewające owoce. Większość zwójek zimuje w stadium gąsienicy, a różóweczka w postaci jaj.

Jeśli po raz pierwszy na drzewach i krzewach owocowych lub ozdobnych, zauważymy charakterystycznie zwijające się liście, ale w niewielkiej ilości, wówczas można delikatnie rozgnieść gąsienice znajdujące się w środku lub usunąć liście wraz z zawartością.

Ale gdy okaże się, że połowa drzewa lub krzewu ma zwinięte liście, wówczas jak najszybciej należy zastosować np.: wywar lub napar z krwawnika, wywar z bylicy piołun rozcieńczony 1:1; wywar z liści lub łętów pomidora rozcieńczony 1:2; wywar z siana lub z wilczomleczu sosnka  lub biologiczny preparat Lepinox Plus. Porażone rośliny opryskujemy po zakończeniu oblotu przez pszczoły.

Aby w kolejnym roku nie doszło do masowego występowania szkodników warto opryskać drzewa i krzewy w początkowej fazie zielonego pąka, ponieważ w tym czasie kończy się wylęganie gąsienic zwójki różóweczki i w fazie różowego pąka,   ponieważ rozpoczyna się wylęganie zwójki bukóweczki. Do opryskiwania stosujemy w/w wymienione naturalne wyciągi.   

 

Tekst: Jadwiga Brzozowska OP PZD Rzeszów

Zdjęcie: Andrzej Chmielowski  ROD Prefabet w Kolbuszowej

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.