Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

CZERWCOWE ZAJĘCIA HORTITERAPII W ROD „ZALESIE” W RZESZOWIE - 15.06.2021

W dniu 9 czerwca 2021 roku  odbyły się kolejne zajęcia Hortiterapii na ogródkach działkowych „Zalesie” w Rzeszowie, w których wzięli udział uczniowie klas III Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Mrowli wraz z nauczycielami . 

                          

Zajęcia koordynowała Pani Prezes ROD „Zalesie” Jadwiga Przepaśniak i Wiceprezes Janusz Rejdych.
Przypomnijmy, że Hortiterapia (terapia ogrodnicza) jest to metoda wykorzystująca ogród w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego osób z dysfunkcjami. Nasze zajęcia terapeutyczne koncentrują się na biernym korzystaniu z ogrodu (spacer, aktywność fizyczna, doznania sensoryczne, widok ogrodu itp.) 
                          
Czerwiec  to miesiąc, który uczniowie SOSW im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli lubią najbardziej, bo zbliżają się wakacje! Aby umilić czas oczekiwania na letni wypoczynek, warto spędzać coraz więcej czasu na dworze, w ogrodzie. Zieleń trawy i liści, barwy kwiatów, zapach powietrza, brzęczenie owadów, świergoty ptaków - to wszystko coraz bardziej zbliża nas do wytęsknionego lata. 
                         
Dlatego temat tych zajęć to „Czerwiec w ogrodach”.
                         

Piękno ogródków działkowych „Zalesie” -  różnorodność roślin, bogactwo kolorów, kształtów i zapachów, obecność owadów i ptaków, to wszystko przyciągało uwagę  i zachwycało uczniów.
 
                          
Alejki między działkami to prawdziwe ścieżki sensoryczne  pełne kwiatów, krzewów i drzew oraz odgłosów natury, obok wyostrzania zmysłów, motywowały ciężko zaburzonych uczniów do zmiany pozycji ciała – chęć zobaczenia i dotknięcia liścia, poczucia zapachu kwiatów.
 
                           
Piękne otoczenie i trawiaste alejki są wykorzystywane jako ścieżka rehabilitacyjna. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów i stanowi duże wyzwanie, silnie motywując ich  do jak najlepszego i najszybszego chodu. 
                           
Wykorzystujemy  właściwości roślin do wzbogacenia jakości życia dzieci i młodzieży poprzez wzbogacenie ich zasobów wiedzy i umiejętności, zasobów słownictwa, zasobów odbieranych bodźców z otoczenia.  Dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie wzbogacili  się o nową wiedzę na temat roślin, ogrodu i prac ogrodniczych, o których ciekawie i z pasją opowiadali nam zarządcy  ROD „Zalesie” – Pani Jadwiga i Pan Janusz.
                           
Zwracali nam uwagę na warzywniki działkowców, uczyli nazw posadzonych warzyw, krzewów owocowych i objaśniali jak dbać o rośliny. Zwracali nam uwagę na cudowny zapach  piwonii i kolorowe rododendrony.
 
                           
Przy okazji odwiedziliśmy działkę naszej byłej nauczycielki P. Grażyny N. Bardzo ucieszyliśmy się  ze spotkania z Panią Grażynką, która jest już na emeryturze i zajmuje się w wolnych chwilach swoim ogródkiem. 
 
                          
Zajęcia te pozwoliły nam, nauczycielom, na przeprowadzenie wielu własnych ciekawych obserwacji pod kątem wpływu przyrody na zachowanie uczniów, ich  samopoczucie i rozwój.
                         

Tekst i zdjęcia:
Jadwiga Wojnar – Górska
Specjalny Ośrodek  Szkolno – Wychowawczy
 im. Kornela Makuszyńskiego
 w Mrowli

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio