Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pokrzywa to samo zdrowie - 09.06.2021

Dla zdecydowanej większości działkowców Pokrywa zwyczajna to pospolity chwast i jeśli rośnie na działce, to świadczy o jej zaniedbaniu. A z drugiej strony, gdy pokrzywa choć tylko trochę podrośnie, działkowcy wszędzie jej szukają. Dlaczego?

Od dawna pokrzywę zwyczajną uważa się za roślinę leczniczą. Gospodynie zbierały i suszyły ziele na napary, a nawet na zupę. Pokrojone liście dodawano do paszy dla zwierząt, aby były zdrowe.

Napar z liści można pić codziennie, aby uniknąć stresu i walczyć z przesileniem wiosennym. Aby zrobić napar, liście pokrzywy zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. W ciągu dnia można wypić 2-3 napary.

Młode liście można spożywać na surowo jako dodatek do surówek, serów i smoothie. Starsze liście po uduszeniu z czosnkiem, są dobrym zamiennikiem szpinaku, albo bazą do pożywnej i zdrowej zupy lub pesto. Pokrzywa jest niskokaloryczna, zawiera dużo błonnika i węglowodanów.

Jednak najwięcej prozdrowotnych właściwości ma świeży sok. Regularnie spożywany odtruwa organizm, obniża poziom cukru i cholesterolu, delikatnie obniża ciśnienie krwi, zmniejsza reakcje alergiczne, stany zapalne skóry, stawów i kości oraz układu moczowego, hamuje wypadanie włosów, przyspiesza przemianę materii i oczyszcza układ pokarmowy z nagromadzonych  złogów. Sok nadaje się również do mrożenia.

Jednak, zanim zaczniemy kurację pokrzywową, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Nie można odstawić leków i leczyć się samodzielnie.

Pokrzywa zawiera witaminy: A, K, C, B2, B6; sole mineralne, kwasy organiczne, olejki eteryczne, minerały tj.: magnez, fosfor, wapń, siarka, żelazo, potas, jod, krzem i sód; chlorofil, flawonoidy i inne składniki. Zawarte w pokrzywie fitoestrogeny mogą zmniejszyć ryzyko niektórych chorób nowotworowych, a dzięki flawonoidom wzmocni się odporność organizmu.

A na działce z pokrzywy można zrobić wyciąg i pryskać nim rośliny zaatakowane przez mszyce i przędziorki. Rozcieńczonym naparem 1:3 opryskujemy groch i fasole w momencie pojawienia się pachówki strąkóweczki: co 14 dni pryskamy rośliny codziennie przez 3 kolejne dni.

Najbardziej znana jest gnojówka. Powstaje po przefermentowaniu pokrzywy, a po rozcieńczeniu ma szerokie zastosowanie. Gdy rozcieńczymy ją 1:20, wówczas możemy podlewać wszystkie uprawiane rośliny przez cały sezon. Będą lepiej rosły dzięki zawartości azotu. Tak rozcieńczoną gnojówką możemy również pryskać kolonie mszyc i przędziorków.

Warto zrywać i suszyć młode pokrzywy, aby w okresie jesienno-zimowym pić zdrową herbatkę, a przede wszystkim po to, aby wczesną wiosną zrobić gnojówkę i po rozcieńczeniu 1:10 podlewać glebę zapobiegawczo, przeciw chorobom.

 

Zdjęcia: Anna Ewa Michowska – Okręg w Lublinie

Tekst: Jadwiga Brzozowska – OP PZD w Rzeszowie 

  

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.