Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Szop pracz na działkach. Uwaga, to nie milutki niedźwiadek! - 08.06.2021

Wprawdzie wygląda jak nieszkodliwy, sympatyczny zwierzaczek, w rzeczywistości jest jednak sporym zagrożeniem dla otoczenia – zwierząt i ludzi.  Szop pracz występowanie  Szop pracz występuje naturalnie w Ameryce Północnej.

Gatunek ten został sprowadzony do Europy jako zwierzę futerkowe. W Polsce szop występuje od początku lat 90. XX wieku.

Czym się żywi szop pracz?

Jest aktywny głównie nocą. Zimą przy temperaturze poniżej -10°C może nie opuszczać kryjówki nawet przez miesiąc. W dużej części żywi się bezkręgowcami i pokarmem roślinnym, ale w wyniku drapieżnictwa potencjalnie może powodować spadki liczebności gryzoni, ptaków, a nawet żółwia błotnego.

Przenoszenie przez szopy patogenów i pasożytów może mieć wpływ na hodowle zwierząt i zdrowie człowieka. W niewielkim stopniu gatunek ten może też negatywnie wpływać na infrastrukturę. Jak tłumaczy w specjalnym raporcie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szop pracz jest nosicielem m.in. wścieklizny, nosówki, świerzbu, toksoplazmozy oraz pasożytów, między innymi glisty Baylisascaris procyonis. Jest to największe zagrożenie parazytologiczne ze strony szopa. Nicień ten może się bardzo łatwo rozprzestrzeniać, ponieważ jeden osobnik szopa może wydalać dziennie z kałem ponad milion jego jaj. Szczególnie narażone na zarażenie są gryzonie i ptaki wróblowe, ponieważ korzystają one z latryn(skupisk odchodów)szopów jako źródła pożywienia. Ważnym zagrożeniem jest przenoszenie wścieklizny. Szop, jako dodatkowy wektor tej choroby, może powodować występowanie wścieklizny częściej niż dotychczas.

Szopy pracze od kilku lat występują w okolicach Lwówka Śląskiego. Pisaliśmy już o szopach napotkanych we wsi Dworek, w Płakowicach, czy w Niwnicach. W weekend ten drapieżnik zagościł w Lwówku Śląskim. Buszujące na ogródkach działkowych tuż za urzędem pracy dwa malutkie szopy pracze sfotografowała mieszkanka Lwówka Śląskiego.

Nie zbliżaj się, nie dotykaj

Kontakt z szopem jak i z każdym innym dzikim zwierzęciem może być niebezpiecznym, tak więc prosimy zawsze zachować ostrożność oraz nie ułatwianie zwierzętom „dożywiania się” poprzez łatwy dostęp do pojemników na odpady czy wyrzucanie resztek pożywienia w okolicach naszych domostw a już tym bardziej celowo nie dokarmiać tych gryzoni.

 

źródło : lwowecki.info

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.