




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Pszczoła miodna jest jednym z kilku owadów pożytecznych, dzięki którym mamy owoce na działkach. Pszczoła, zbierając nektar, przelatuje z jednego kwiatka na drugi i doprowadza do zapylenia kwiatów. Gdyby nie te pożyteczne owady to kwiatki musielibyśmy zapylać sami.
Fot 1. Pszczoła zbierająca pyłek z nawłoci pospolitej.
Koniec maja oraz czerwiec (w standardowe lata maj i czerwiec) to okres, kiedy dochodzi do rojenia się pszczół. Na skutek różnych czynników, warunków panujących w ulu, część pszczół opuszcza swój dom i poszukuje nowego lokum.
Fot 2. Pszczoły po wyrojeniu.
Czasami miejscem, w którym wyrojone pszczoły zakładają nowe gniazdo są drzewa na działkach w ROD. Takiego gniazda nie należy usuwać samemu, ponieważ możemy wyrządzić krzywdę pszczołom jak i sobie. Co trzeba zrobić? Należy zawiadomić Zarząd ROD o wystąpieniu wyrojenia się pszczół. Jeżeli
w ROD jest koło pszczelarzy to Zarząd powiadomi ich o zaistniałym fakcie
i działkowcy-pszczelarze się nimi zaopiekują. Jeżeli natomiast w ROD nie ma koła pszczelarzy i Zarząd nie ma zaprzyjaźnionych pszczelarzy należy zawiadomić Okręgowy Zarząd.
Fot 3. Pszczoły w nowym ulu na nowej ramce.
Doświadczeni pszczelarze nie zrobią krzywdy pszczołom tylko je „adoptują” do nowego ula.
„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka...” - Charles Darwin lub Albert Einstein.
Zachęcamy do tworzenia kół pszczelarzy w ROD.
Fot 4. Pszczoły oraz świeży miód.
Piotr Chmielewski
Instruktor ds. ogrodniczych
Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie
Olsztyn 02.06.2021
Fot 1,3,4 – Piotr Chmielewski
Fot 2 - pixabay.com
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.