




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Trwa moda na wysiew i sadzenie roślin na tzw. wzniesionych rabatach, najczęściej w formie drewnianych skrzyń. Taka forma nie tylko porządkuje przestrzeń i jest dekoracyjna, ale także wpływa na udaną uprawę i łatwiejszą pielęgnację. Działka w ROD jest świetnym miejscem, aby stosować tę dogodną metodę uprawy warzyw, ziół i roślin ozdobnych.
Walory upraw w skrzyniach
Wysiew lub sadzenie roślin w różnego rodzaju oryginalnych skrzyniach przede wszystkim dodaje uroku ogrodowym zakątkom. Oprócz wrażeń estetycznych, najważniejsze zalety tej metody to przede wszystkim:
– łatwość wyodrębnienia i doboru odpowiedniego podłoża dla wybranych roślin (np. substrat do warzyw, podłoże dla roślin kwasolubnych itd.), co jest ważne w przypadku, gdy w ogrodzie mamy słabszą glebę
– możliwość uprawy bardzo szerokiej gamy gatunków roślin – od warzyw i roślin przyprawowych po różnego rodzaju rośliny ozdobne (jednoroczne i wieloletnie)
– uporządkowana przestrzeń na działce lub jej części, a także możliwość wprowadzenia zróżnicowanych wysokościowo kompozycji roślinnych
– łatwiejsza pielęgnacja roślin – podwyższenie poziomu uprawy roślin jest korzystne np. dla osób starszych, dzieci.
– funkcja terapeutyczna, rehabilitacyjna – zachęcanie do ruchu na świeżym powietrzu poprzez uprawę roślin użytkowych i ozdobnych (osoby starsze, chore, niepełnosprawne)
– uprawa własnej, zdrowej żywności bez użycia preparatów i nawozów chemicznych
Jak zaplanować i przygotować skrzynie do uprawy roślin?
Rozmiary
Na samym początku na pewno warto przemyśleć odpowiednie wymiary skrzyni do uprawy roślin. Choć mogą one mieć różne kształty (nawet wielokątów), to z funkcjonalnego punktu widzenia najlepiej sprawdzą się prostokątne formy o długościach i szerokościach nie przekraczających 1,2-1,5 m i wysokości około 40-60 cm. W szczególnych przypadkach (np. dla osób starszych) można dla podniesienia komfortu pielęgnacji roślin podnieść wysokość rabat nawet do około 70-100 cm.
Stanowisko
Większość ziół oraz warzyw najlepiej uda się na stanowisku w pełni nasłonecznionym.
Materiał
Podwyższone rabaty można wykonać z różnych materiałów (także murowane, klinkierowe, betonowe itp.), ale najpopularniejsze stały się skrzynie drewniane – najlepiej komponują się z roślinami w przestrzeni ogrodu. Można wykonać je z palet lub wykorzystać gotowe tzw. nadstawki paletowe. Warto pamiętać, że drewno (deski, belki) powinno być zaimpregnowane, zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z podłożem (np. folią).
Jak przygotować skrzynie do sadzenia roślin?
– ewentualną drobną siatkę przeciw kretom lub po prostu agrowłókninę
– drenaż np. z kamieni lub żwiru z dodatkiem drobnych gałęzi
– podłoże – ziemię urodzajną – najlepiej z dodatkiem kompostu/obornika
Podłoże w skrzyniach może przesychać szybciej niż gleba na działce, dlatego trzeba pamiętać, aby kontrolować wilgotność roślin i podlewać je (można też zainstalować praktyczne nawadnianie kropelkowe). Wskazane jest także ściółkowanie gleby w skrzyniach (np. słomą, zrębkami lub innym materiałem organicznym), co ograniczy utratę wilgoci z podłoża.
tekst i zdjęcia:
Maciej Aleksandrowicz
OZ Mazowiecki
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.