Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pomidory lubią ciepło - 28.05.2021

Pomidory, rośliny dyniowe, papryka oraz okra to typowe rośliny ciepłolubne, chętnie uprawiane przez działkowców. Optymalna temperatura powietrza do ich wzrostu w dzień to 20-26°C, a w nocy 16-18°C. Temperatura gleby powinna być niewiele niższa, ale tej wiosny jest zdecydowanie chłodniej.

Temperatura w nocy poniżej 12°C stanowi termiczną granicę rozwojową dla roślin ciepłolubnych. Rośliny nie pobierają z gleby substancji pokarmowych, w szczególności fosforu co powoduje, że na początku liście i łodygi robią się bardzo ciemno zielone, a potem fioletowe.

Mając w pamięci poprzednie upalne lata działkowcy uprawiają rośliny ciepłolubne w tradycyjnych grządkach ziemnych. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku roślinom ciepłolubnym zdecydowanie lepiej byłoby w tunelach i szklarniach. Jednak nie wszyscy mają miejsce na takie konstrukcje i czas, aby w tym momencie je zbudować.

Jak sobie radzić? Gdy przychodzą silniejsze wiatry grządki można osłaniać za pomocą włókniny lub innego materiału, który odrobinę przyhamuje jego porywy. Po obfitym podlaniu roślin glebę należy ściółkować najlepiej świeżo skoszoną trawą. Rośliny ciepłolubne można posadzić na grządce wyłożonej czarną lub brązową włókniną, która w słoneczne dni nagrzewa się i podnosi temperaturę gleby. Oprócz tego ogranicza parowanie wody i kiełkowanie chwastów.

Podczas takich niesprzyjających warunków koniecznie należy zadbać o odporność roślin. Warto opryskiwać je wyciągiem z żywokostu lekarskiego lub rozcieńczonym wyciągiem (1:5) ze skrzypu polnego. Można również zastosować wywar z rumianku pospolitego.  

 

Tekst i zdjęcia:

Jadwiga Brzozowska OP PZD Rzeszów

  

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.