Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

HORTITERAPIA W ROD „ZALESIE” - 28.05.2021

Dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Zarządem ROD „Zalesie” w Rzeszowie reprezentowanym przez Panią Jadwigę Przepaśniak - Prezesa ROD „Zalesie” i Panią Elżbietą Świder - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli uczniowie niepełnosprawni intelektualnie z tego Ośrodka mogą realizować zajęcia z Hortiterapii na terenie Ogrodów Działkowych.

 

Oprócz tego, że rośliny pięknie wyglądają, pachną i kuszą owady, to jeszcze spełniają rolę terapeutyczną. Hortiterapia to innowacyjna metoda stosowana w leczeniu dzieci autystycznych, otyłych, mających trudności w szkole (w tym z ADD i ADHD, depresji, z niepełnosprawnością intelektualną, z uszkodzeniami fizycznymi czy problemami sensorycznymi).

 
Wyróżniamy dwa rodzaje terapii ogrodniczej: czynną i bierną. Czynna związana jest z aktywną pracą w ogrodzie, a terapia bierna polega na samym przebywaniu w ogrodzie, w otoczeniu roślin, obserwacji, dotykaniu i pobudzaniu zmysłów bodźcami, jakie dostarczają rośliny dzięki czemu dziecko wycisza się i następuje obniżenie napięcia.
 
W dniu  12 maja 2021r. miejscem działań terapeutycznych był ROD „Zalesie”. Temat zajęć z hortiterapii to: „Wiosna w ogrodzie – kwiaty i drzewa wiosną”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Przysposabiającej, a zajęcia prowadzili: Jadwiga Wojnar-Górska, Wanda Marek i Dorota Mazur pod kierunkiem Pani Prezes ROD „Zalesie” Jadwigi Przepaśniak i Wiceprezesa Janusza Rejdycha.
 
W czasie 2 godzinnego spaceru alejkami uczniowie z Ośrodka w Mrowli mogli podziwiać różnorodność roślin, bogactwo kolorów, kształtów, struktur i zapachów. Obecność owadów i ptaków, ludzi pracujących na swoich ogródkach przyciągała uwagę dzieci. Miały one okazję doświadczyć wielu zmysłowych wrażeń dotykowych, słuchowych, zapachowych oraz smakowych.
 
Na zakończenie zajęć na terenie ogólnym Zarządu ROD uczniowie przygotowali kiełbaski na grillu elektrycznym. Zajęcia z hortiterapii przyniosły wiele satysfakcji zarówno uczniom jak i prowadzącym.
Zaplanowany jest cykl takich wspólnych działań SOSW w Mrowli i ROD „Zalesie”, które przybliżą uczniom przyrodę w różnych porach roku.
 
Takie zajęcia to dobroczynny wpływ na dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami, dla których obcowanie z przyrodą stanowi podstawę prawidłowego rozwoju psychicznego, usprawnia pamięć, zwiększa poczucie własnej wartości, zmniejsza poziom stresu, rozwija kreatywność i wyobraźnię, motywuje do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności oraz polepsza stosunki w środowisku rówieśniczym. 
 
 
Tekst i zdjęcia:
Jadwiga Wojnar-Górska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli
 
RZESZÓW, 26 MAJA 2021
 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.