Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Żarłoczne gąsienice - 21.05.2021

Żółte, zielone, brązowe, włochate lub zupełnie gładkie larwy motyli – gąsienice – zmora, nie tylko działkowców. Na roślinach ozdobnych, warzywnych i na drzewach pojawiają się gąsienice wielu gatunków motyli dziennych i nocnych.

Kiedy zwalczać? Jeśli mamy jedno małe drzewko lub dosłownie 10 sztuk posadzonej kapusty, to nie ma sensu kupować środka chemicznego i w ten sposób zwalczać gąsienic. Wystarczy gruba rękawica, przez którą niszczymy nieproszonych gości. Nigdy nie bierzemy gąsienic na gołą rękę, ponieważ ich włoski mogą podrażnić nam skórę.

Uprawy na działce oglądamy często, aby w porę zareagować. Gdy wypatrzymy złoża jaj szkodników, zazwyczaj na spodniej stronie liści, należy je zniszczyć. Im mniejsze i młodsze gąsienice, tym bardziej podatne na działanie naturalnych wyciągów. Wyciągi z bylicy piołun lub wrotyczu pospolitego powinny zniszczyć wygłodniałe larwy. Dorosłe osobniki rozgniatamy.

Problem pojawia się przy masowym wystąpieniu szkodnika, kiedy to gąsienice mogą doprowadzić do gołożeru. Wówczas ściągamy oprzędy i niszczymy je, a rośliny opryskujemy preparatem Lepinox Plus. Preparat zawiera bakterie Bacillus thuringiensis, które wytwarzają białka aktywujące się w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane szkodniki giną w ciągu 72 godzin. Zabieg wykonujemy rano lub wieczorem w pochmurny dzień i tylko 3 razy w sezonie.

Jak zrobić wyciąg? Kilogram świeżego ziela lub 200 g suchych roślin zalewamy 10 litrami wody, najlepiej deszczówki i odstawiamy na 24 godziny. Po przecedzeniu rośliny opryskujemy z obu stron liści.

 

Tekst: Jadwiga Brzozowska OP PZD Rzeszów

Zdjęcia: Łucja Skowron-Majkowska, Skrzeszewo

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.