Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Samochodem, skuterem, rowerem, podczas spaceru. Wczesnym rankiem, późną nocą i w biały dzień. Osoby, które tworzą dzikie wysypiska, działają na różne sposoby, ale zawsze zuchwale.
Wszystko uwieczniły fotopułapki Straży Miejskiej w Koszalinie.
Zarejestrowały również to, jak w podrzuconych śmieciach buszują dziki. – To właśnie osoby, które wyrzucają śmieci w miejscach niedozwolonych, zapraszają dzikie zwierzęta do miasta. Na nagraniach widać, jak dzik z młodymi buszują w odpadach. „Stołówkę” odwiedzają co noc – wskazuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.
Filmy i zdjęcia strażnicy zgrali z fotopułapek, które kilka dni temu zainstalowali przy wejściu do Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Centralny” przy ul. Lechickiej i przy ul. Łubuszan. Kilkadziesiąt godzin pracy urządzeń wystarczyło, by uwiecznić kilkanaście osób, które za nic mają porządek w mieście. Dwóch panów w zaroślach przy wejściu do ogrodów wyrzuciło worki ze śmieciami, które przywieźli w bagażnikach samochodów. Kolejny wyrzucił odpady remontowe i płytki. Na rowerze, skuterze, w wózku zakupowym – pomysłów na transport śmieci było wiele. I niezależnie, czy odpady podrzucane były po godzinie 6 rano, w ciągu dnia, czy późnym wieczorem, nagrania łączy jedno – dokładnie widać na nich twarze osób popełniających wykroczenie, a w niektórych przypadkach tablice rejestracyjne pojazdów.
Po zdjęciu fotopułapki mundurowi mają sporo pracy. – Rejestruje ona od ośmiu do dwunastu tysięcy zdjęć. Dodatkowo możemy ją zaprogramować tak, by kręciła krótkie filmy w jakości HD wraz z dźwiękiem. Umożliwia to rejestrację osób podrzucających odpady, ale też dopuszczających się innych wykroczeń, jak choćby spożywanie alkoholu czy zakłócanie ładu i porządku – wskazuje Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. – Osoby, które popełniają wykroczenia, bardzo często robią to świadomie. Jeśli ktoś po godzinie 22 podjeżdża autem w zarośla, by pozbyć się odpadów, w mojej ocenie ma wiedzę, że narusza przepisy związane z gospodarką odpadami.
Co dalej z bohaterami nagrań? – Jesteśmy umówieni z zarządcą ogrodów, który pomoże w weryfikacji tożsamości osób. Każda z nich musi się liczyć z grzywną w wysokości nawet 500 złotych – odpowiada komendant, zaznaczając, że funkcjonariusze nie będą pobłażliwi. – Gospodarka odpadami jest jednym z ważniejszych zadań w mieście. Wszyscy zauważamy, że problem z podrzucaniem śmieci jest duży – dodaje Piotr Simiński. – Ma to między innymi związek ze zmianą charakteru działek. Kiedyś były to ogródki z warzywami i owocami, dziś to tereny wypoczynkowe, na których mamy altany, a nawet domki. Działkowcy spędzają na w nich wiele dni. W efekcie ilość odpadów wzrosła.
- Z tą patologią mocno walczymy w całym kraju. W rozwiązaniu problemu pomóc może nasza działalność edukacyjna, niestety zahamowana przez pandemię – wskazuje Marian Sekulski, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Koszalinie. – Wrócimy do spotkań, szkoleń dla nowych działkowców, będziemy rozdawać ulotki informacyjne. Z naszej strony deklarujemy też pełną wolę współpracy, by wyeliminować to zjawisko. Pomożemy w ustaleniu sprawców wykroczeń.
Dziś na terenie Koszalina zainstalowanych jest 15 fotopułapek. Rejestrują, co dzieje się przy osłonach śmietnikowych na osiedlach Nasz Dom, Lechitów, Rokosowo, Na Skarpie oraz w Śródmieściu. Wkrótce pojawią się też w okolicy kolejnych ogrodów działkowych.
źródło : gk24.pl
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.