Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pytanie z dyżuru telefonicznego – co to jest? - 19.05.2021

Czerwone plamy na młodych listkach jabłoni to efekt żerowania pordzewiacza jabłoniowego. To maleńkie szpeciele – roztocza. Samice zimują pod pąkami na pędach jednorocznych i w fałdach skórki na krótkopędach, w kwietniu przechodzą na rozwijające się pąki i nasady ogonków liściowych, gdzie żerują i składają jaja. Później szpeciele żerują na dolnej stronie liści. Rozwój jednego pokolenia trwa około miesiąca, a w ciągu roku występuje do pięciu pokoleń. Największa liczba szpecieli obserwowana jest w czerwcu i lipcu, a potem samice schodzą na zimowanie. Przy masowym pojawieniu się pordzewiacza porażone liście wcześnie opadają. Ten szkodnik jest szczególnie niebezpieczny dla młodych drzewek.

Obecność szpecieli zauważamy dopiero wówczas, gdy młode listki stają się czerwone. Jeśli jest ich niewiele, można je oberwać i głęboko zakopać. Dodatkowo należy podjąć ochronę drzew.

Jak ochronić drzewka? W sadach towarowych dla przędziorków i szpecieli są opracowane metody monitoringu oraz progi szkodliwości. Szpecieli należy szukać już wczesną wiosną i koniecznie z mocną lupą. Gdy znajdziemy 20 szpecieli w jednym pąku, należy rozpocząć ochronę, najlepiej preparatami olejowymi: Promanal 60 EC (2%) lub Treol 770 EC (1,5%). Środki olejowe powinny być stosowane tuż przed wylęganiem się larw z jaj zimowych, czyli na początku fazy zielonego pąka kwiatowego. Jeśli w fazie różowego pąka kwiatowego w 1 rozetce liściowo-kwiatowej znajdziemy 50 osobników to oznacza, że został przekroczony próg szkodliwości.

Profilaktycznie wczesną wiosną, podczas pękania paków liściowych i przy niewielkim porażeniu, szpeciele można opryskać naparem z krwawnika pospolitego. Jednak zabieg ten należy powtarzać co 7-10 dni, aż do końca lipca.

Ekologiczna ochrona polega na wprowadzeniu drapieżnego roztocza – dobroczynka gruszowca. Można go kupić w dobrych sklepach ogrodniczych oraz w sklepach internetowych. Aby dobroczynek na dobre zadomowił się na drzewach, należy zaniechać chemicznej ochrony roślin.

Jeżeli nie mamy jeszcze dobroczynka, a zabieg jest konieczny, można zastosować Agrocover Koncentrat. To preparat na bazie oleju rydzowego do zwalczania wielu szkodników. Ze środków chemicznych można zastosować Nissorun 050 EC, przeznaczony do zwalczania przędziorków, ale skuteczny w walce ze szpecielami. Stosujemy go na początku wylęgania się larw z jaj zimowych, czyli w fazie zielonego pąka kwiatowego. Drugie pokolenie zwalczamy na przełomie maja i czerwca lub w pierwszej dekadzie czerwca, a w przypadku dużej liczebności, również na początku lipca.

 

Tekst: Jadwiga Brzozowska OP PZD Rzeszów

Zdjęcie: Wiesław Siembida ROD Posanie w Stalowej Woli

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.