Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Opolscy działkowcy ,, za pan brat” z upcyklingiem - 19.05.2021

Działkowy upcykling to tworzenie dekoracji i przedmiotów użytkowych z recyklingu
(t.j. wtórnego przetworzenia odpadów). Dla jednych to synonim kiczu, dla innych kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych już przedmiotów i nadanie im “drugiego życia” w formie oryginalnych dekoracji. Nie ma tu żadnych zasad. Wykorzystać można wszystko, a ogranicza nas jedynie fantazja i indywidualne “poczucie smaku”. Wśród przeróżnych materiałów na działkowe ozdoby z recyklingu, opolscy działkowcy najczęściej wykorzystują:

Palety – to doskonały, tani i uniwersalny materiał do budowy mebli ogrodowych, ale nie tylko. Ich rozmiar, kształt i specyficzna budowa pozwala na szybkie i łatwe tworzenie efektownych kwietników, kompostowników czy ogrodzeń. 

  

  

Meble – kredensy i szafy mogą posłużyć do stworzenia nastrojowej narzędziowni na działce. Poza kredensami kuchennymi bardzo często wykorzystywane są krzesła, komody, stoliki czy skrzynie. Nasi działkowcy poszli o krok dalej i na jednej z działek spotkaliśmy łóżko bogato udekorowane roślinami. Choć nie można na nim spać, to trudno oderwać od niego wzrok.

  

Opony – wykorzystywane są przez działkowców jako pojemniki do uprawy kwiatów zarówno w naturalnym kształcie (często pomalowane farbą) jak i zamienione na bardziej „wykwintne” dekoracje.

 

Rower na działce a dlaczego nie. Stare nieużywane „jednoślady” dobrze sprawdzają się jako kwietniki
– od bagażnika po kierownicę. Takie dekoracje wprowadzą niezwykły klimat w ogrodzie.

  

Sprzęty gospodarstwa domowego – znajdują szczególne zastosowanie na działkach w stylu rustykalnym. Kreatywność działkowców czasem wręcz zaskakuje. Jako kwietniki wykorzystuje się czajniki, konewki, drewniane wozy, koła, taczki czy nawet drabiny.

  

A oto co jeszcze opolscy działkowcy mają na swoich ich działkach :

  

  

Nie pozostaje nic tylko pogratulować naszym działkowcom kreatywności i zaangażowania
w tworzenie niezwykłych kompozycji. Mam nadzieję, że stali się dla Państwa inspiracją do stworzenia własnych dekoracji z wydawałoby się już nikomu nie potrzebnych rzeczy.

Malwina Moczko – Wieszołek

OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.