Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

15 MAJA – DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI - 17.05.2021

Od 2002 roku w dniu 15 maja obchodzony jest Dzień niezapominajki. Jego pomysłodawcą był redaktor prowadzący program Eko- Radio w radiowej Jedynce – Pan Andrzej Zalewski. Na jego apel, aby Polska wzorem innych państw europejskich miała swój kwiatowy symbol – niezapominajkę, odpowiedziały tłumy radiosłuchaczy.

Legenda głosi, że kiedy Pan Bóg stworzył świat, zapomniał o małym kwiatku. I kwiatek zapytał: Panie Boże jak ja będę się nazywał? I usłyszał : -Ty zostań niezapominajką.

I tak niezapominajka przyniosła kolor nieba, czyli kolor pokoju na ziemię.

Nazwa „niezapominajka” powtarzana jest w wielu językach świata: między innymi: niezabudka – po rosyjsku, forget-me-not – po angielsku, ne m’ oubliez pas – po francusku, Vergissmeinnicht- po niemiecku, Wu Wang Cae – po chińsku, Wasurena gusa- po japońsku, Forglemmingej – po duńsku, Forglem-mig-ikke – po norwesku i zapewne w wielu jeszcze innych językach. Dlatego też uznawana jest za symbol pamięci.

Niech ten niebieski kwiatek zbliża ludzi i uczy wzajemnej serdeczności, a także przypomina nam o polskiej przyrodzie – obowiązku jej ochrony i zachowania jej bogactwa.

Uprawa, wymagania i zastosowanie niezapominajki.

W naszych ogrodach rośnie i uprawiany jest mieszaniec międzygatunkowy niezapominajki leśnej i alpejskiej. Oprócz odmian o kolorach od jasnych do ciemnoniebieskich, występują tez odmiany o kwiatach w kolorze różowym i białym. Jest to roślina dwuletnia, a zatem kwitnie w następnym roku po wysiewie. Produkcje rozsady rozpoczynamy w końcu czerwca, nasiona kiełkują po 2 – 3 tygodniach. Siewki o dwóch liściach rozpikowujemy i rozsadę we wrześniu lub na wiosnę następnego roku wysadzamy na miejsce stałe. Niezapominajka najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, nieco bardziej zwięzłej, zawsze wilgotnej o odczynie obojętnym. Wymaga stanowiska półcienistego – wówczas dłużej kwitnie. Jeżeli roślin po przekwitnięciu nie usuwamy, to same będą się wysiewać i w następnych latach będą kwitły ponownie w tym samym miejscu lub w bezpośrednim sąsiedztwie.

Zastosowanie niezapominajek w ogrodzie

Wybierzmy dla niej miejsca wilgotne, cieniste. Można ją łączyć z roślinami cebulowymi i posadzić np. jesienią wraz z tulipanami – wiosną na tle błękitnych niezapominajek kwitnące tulipany będą pięknie wyglądały. Niskie odmiany niezapominajek można sadzić jako obwódki rabat kwiatowych. Na wiosnę przed obsadą główną skrzynek balkonowych, można obsadzać je niezapominajkami, łącząc z bratkami i stokrotkami.

Pamiętajmy o tym wyjątkowym dniu – 15 maja. Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody, przypominające o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. To święto ekologiczne, a skoro działkowcy są szeroko rozumianymi ekologami na swoich działkach, zatem dzień ten jest także naszym świętem!

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.