Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Trują pszczoły na potęgę - 14.05.2021

Sochaczewscy pszczelarze apelują do działkowców i sadowników, aby ci w ciągu dnia nie opryskiwali ogródków działkowych oraz sadów środkami chemicznymi. Powód jest prozaiczny. W wyniku stosowania oprysków dochodzi od masowego wymierania pszczół.

– Być może dzięki apelowi w mediach w końcu dotrze do niektórych, że stosowanie oprysków na przydomowych oraz działkowych ogródkach prowadzi do masowego zatruwania pszczół. Rozumiem, że ludzie chcą mieć zdrowe owoce. Ale muszą pamiętać o tym, że stosowanie środków chemicznych jest śmiertelne dla tych pożytecznych owadów, a bez nich żadnych owoców nie będzie – powiedział nam jeden z sochaczewskich pszczelarzy, którego pasieka znajduje się na Rozlazłowie. Jak dodaje, sytuacja obumierania pszczół w wyniku stosowania przez niektórych z jego sąsiadów środków chemicznych, trwa od kilku lat i powtarza się o tej samej porze, czyli w czasie kwitnienia drzew.

– Możecie mi państwo wierzyć, nie jest to miły widok, gdy zamiast cieszyć, że po zimie pszczoły opuszczają ule w poszukiwaniu nektaru, widzę jak padają martwe wokół niego. Co prawda mają na sobie zebrany nektar, ale nie mogą go złożyć w ulu, ponieważ nie mają siły do niego dotrzeć z powodu zatrucia środkami chemicznymi – dodaje nasz rozmówca. Stwierdzając jednocześnie, że trudno jest określić, który z jego sąsiadów stosuje niedozwolone opryski. Wynika to po prostu z faktu, że po opuszczeniu ula przez pszczoły nikt nie ma nad nimi kontroli, ponieważ lecą, gdzie im się podoba. I dlatego tak łatwo można je otruć, nawet nieświadomie, stosując choćby pozornie niewinne i z opisu nieszkodliwe chemikalia.

Dlatego w imieniu sochaczewskich pszczelarzy zwracamy się do działkowców, aby dokonywali oprysków w okresie, kiedy pszczoły nie są aktywne, czyli w godzinach porannych lub wieczornych. Przy okazji przypominając, że każdy, kto stosuje środki ochrony roślin niezgodnie z wytycznymi ustawy o ochronie roślin, podlega karze grzywny.

 

Jerzy Szostak

Źródło : sochaczewianin.pl

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.