Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Dlaczego rośliny ogrodowe słabo kwitną? - 13.05.2021

Kiedy kupujemy upragnione krzewy lub drzewa na działkę, chcielibyśmy, aby szybko zakwitły. Czasem jednak zdarza się, że na kwitnienie trzeba czekać kilka sezonów bądź rośliny kwitną słabo lub wcale. Niektóre gatunki (np. juka, magnolia czy glicynia) z reguły zakwitają dopiero kilka lat po posadzeniu i wtedy potrzebna jest po prostu cierpliwość. Jakie mogą być główne przyczyny braku kwitnienia?

Za mało światła

Większość kwitnących drzew i krzewów potrzebuje sporo słońca aby zakwitnąć. Posadzone w cieniu nie będą kwitły lub kwitnienie będzie bardzo słabe. Zanim posadzimy rośliny warto upewnić się, jakiego wymagają stanowiska. Kiedy już posadziliśmy rośliny w złym miejscu i będą mieć one za mało światła, najlepiej będzie je przesadzić lub przyciąć drzewo lub krzew, który zacienia posadzoną roślinę.

Uszkodzenia mrozowe

Gatunki i odmiany roślin bardziej wrażliwych na niskie temperatury mogą ulec przemarznięciu. Najczęściej przemarzają wówczas także pąki kwiatowe, które mają zakwitnąć wiosną. Dotyczy to głównie roślin zawiązujących pąki przed zimą (np. różaneczników, azalii, magnolii lub hortensji ogrodowych).

                                

Nieprawidłowe przycinanie roślin

Jeśli przytniemy rośliny zbyt mocno a także w złym terminie, możemy ściąć pędy z pąkami (jest to częsty błąd popełniany w przypadku Hortensji Ogrodowej). Warto zawsze sprawdzić kiedy jaki gatunek kwitnie i kiedy najlepiej przeprowadzać cięcie.

Susza

Długie okresy suszy mogą opóźniać kwitnienie oraz powodować opadanie pąków kwiatowych oraz kwiatów. Mają też wpływ na osłabienie owocowania. Poza tym po długiej suszy letniej rośliny mogą gorzej kwitnąć w kolejnym sezonie.

Niedobór składników pokarmowych

Właściwe zasilanie roślin potasem wzmaga kwitnienie. Należy tak dobierać nawozy aby zrównoważone były proporcje zawartych w nich głównych makroskładników (azot, fosfor, potas). Przewaga azotu (i mała zawartość potasu) powoduje, że roślina ma silny przyrost i ładną barwę liści ale słabiej kwitnie.

                             

Niewłaściwy odczyn gleby (pH)

Zbyt kwaśna lub za mało zasadowa gleba może mieć duży wpływ na kondycję rośliny i jej kwitnienie. Zły poziom pH uniemożliwia roślinom przyswajanie składników pokarmowych zawartych w nawozach. Jeśli więc posadziliśmy roślinę wybitnie kwasoluą (np. różanecznik, azalię, wrzos, iglaki, borówka amerykańska) na glebie wapiennej, to nie liczmy, nie tylko na kwitnienie, ale również na zdrowy i ładny wygląd rośliny. Podobnie jest z roślinami lubiącymi podłoże wapienne (np. perukowiec podolski) – posadzone na nieodpowiedniej glebie nie będą kwitnąć i ładnie wybarwiać liści. Można zastosować wtedy nawozy zmieniające pH podłoża (zakwaszające lub odkwaszające), ale jest to proces długotrwały i wymagający powtarzania.

 

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.