Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

PODWYŻSZONE GRZĄDKI - 12.05.2021

Podwyższone grządki to uprawa roślin, bardzo często warzyw w skrzyniach. Metoda niezwykle popularna wśród mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, jednak coraz częściej pojawia się w Polsce. Uprawa na podwyższonych grządkach sprawdzi się również w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, szczególnie na tych działkach, gdzie gleba jest kiepskiej jakości oraz tam gdzie występują tereny zalewowe.

Zalety podwyższonych grządek:

- łatwy dostęp do roślin i uprawa dla osób starszych, niepełnosprawnych bądź z bólami kręgosłupa,

- ziemia pozostaje dłużej spulchniona, ponieważ nie jest zadeptywana,

- mniejsze ryzyko wystąpienie ślimaków,

- możliwość uprawy roślin mimo słabej gleby,

- estetyczny wygląd,

- trudniejszy dostęp dla psów.

Wymiary:

Jeśli chodzi o wymiary grządki nie są one wprost określone bądź nakazane, jednak jest kilka aspektów dzięki którym korzystanie z niej będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Pierwsze co należy wziąć pod uwagę to szerokość. Najlepiej sprawdzają się grządki o szerokości 70-100 cm, taka odległość pozwala na swobodny dostęp do upraw znajdujących się na środku grządki. (Uwaga! Jeśli grządkę ma uprawiać osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, powinniśmy indywidualnie dostosować jej szerokość, gdyż taka osoba nie będzie w stanie sięgnąć dalej niż na długość ręki. Zwróćmy na to szczególną uwagę.) Wysokość również powinniśmy dostosować indywidualnie, jednak optymalna będzie 50-60 cm. Natomiast, jeśli chodzi o długość, to ustalamy ją w zależności od potrzeby.

Lokalizacja:

Podwyższone grządki najlepiej lokalizować tak, by dłuższy bok znajdował się na osi wschód- zachód. Pozwoli to odpowiednio doświetlić uprawy.

Materiał:

Do samodzielnej budowy wykorzystać można deski z dębu lub robinii- cechują się one dużą wytrzymałością, aczkolwiek jest to droższy materiał. Jeśli szukamy tańszego zamiennika, dobrze sprawdzi się materiał z sosny lub świerka, jednak wytrzymałość takich desek szacowana jest na 2-3 sezony. Deski należy zaimpregnować naturalnym, nietoksycznym preparatem.

Podłoże:

W miejscu gdzie ma powstać podwyższona grządka należy ściągnąć warstwę 20-30 cm głębokości darni. Na dno i boki zastosować siatkę nylonową, która zabezpieczy uprawy przed nornicami i kretami. Następnie stawiamy stelaż grządki. Dno wykładamy drobnymi gałązkami, które przesypujemy ziemią- jest to niezbędny zabieg, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie układamy masę organiczną. Możemy wykorzystać kompost, darń, liście, a także skoszoną trawę. Ostatnią warstwę stanowi podłoże ogrodnicze.

Tak przygotowane wypełnienie zapewni właściwy poziom nawożenia nawet przez 6 lat.

Uwaga! Jeśli stosujemy warstwę ograniczą należy pamiętać, że są gatunki, których nie należy sadzić w pierwszym roku po zasileniu. Są to: groch, fasola, bób (dodatkowo, warzywa strączkowe przyczyniają się do poprawy żyzności gleby, gdyż maja zdolność wiązania azotu atmosferycznego), marchew wczesna, rzodkiewka, sałata, koper oraz zioła jednoroczne.

 

 

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Łódzki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.