Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Zioła przyprawowe! - 06.05.2021

Początek maja to dobry moment na wysiew wielu ziół przyprawowych wprost do gruntu:

Bazylia – jedno z najpospolitszych ziół używanych w kuchni. Świeże liście sprawdzają się w wielu daniach dzięki nutom korzennym, anyżowym i cynamonowym. Bazylia rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ale nie na ostrym słońcu.  Preferuje glebę  przepuszczalną, spulchnioną i próchniczą. W okresie suszy bazylia powinna być nawadniana.

Cząber – ma charakterystyczny, ostry smak doskonale komponujący się z daniami z roślin strączkowych, z ziemniaków czy jajek, w zupach i marynatach. Roślina nie ma specjalnych wymagań, choć warto posadzić ją w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Przyjmuje się w każdym podłożu i nie wymaga specjalnego nawożenia ani podlewania, odporna na suszę.

Melisa – ziele o charakterystycznym, cytrynowym smaku i zapachu, wpływające uspokajająco na system nerwowy i korzystnie na układ pokarmowy. Jako przyprawa używana jest do sałatek, deserów lub lodów, może też być spożywana w postaci naparu. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru, w półcieniu traci na aromacie. Lubi żyzną, wilgotną, ale jednocześnie lekką i przepuszczalną glebę, bogatą w wapń i obficie nawożoną.

Tymianek – ziele o gorzkawym smaku i silnym aromacie, od lat stosowane jest jako przyprawa do dań mięsnych i rybnych. Odpowiednie stanowisko to miejsce słoneczne i ciepłe, gleba lekko wilgotna. Nawozić w przypadku, gdy wcześniej gleba nie została odżywiona.


Ewa Majewska

St. Instruktor ds. Ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.