Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Nowa działka – urządzanie krok po kroku - 26.04.2021

Coraz cieplejsze dni oraz zbliżająca się majówka mogą być dobrą okazją, by rozpocząć planowanie lub modernizację działki. Jak zabrać się za urządzenie i zagospodarowanie nowej działki, na której np. niewiele zastaliśmy? Najrozsądniej jest zaplanować i zagospodarować działkę etapami – według określonej kolejności, pamiętając jednocześnie o wytycznych Regulaminu ROD oraz różnorodności nasadzeń, by zagospodarowanie działki nie ograniczało się jedynie do trawnika.

Od czego zacząć urządzanie działki?

  • Pierwszym krokiem powinien być choćby ramowy plan zagospodarowania poprzedzony inwentaryzacją tego co mamy, by potem działać już zgodnie z projektem. Najlepiej  po prostu nanieść na kartkę w kratkę elementy, które zastaliśmy w ogrodzie (zarówno nasadzenia, jak i naniesienia – jeśli są) i na tej podstawie zdecydować, co chcemy usunąć, co pozostawić, co zmodernizować.

                                

Zastanawiamy się gdzie poprowadzić instalacje, ścieżki, gdzie postawimy altanę i inne elementy zagospodarowania. Musimy zdecydować jaką funkcję działka ma spełniać, jakie miejsce będzie najlepsze na założenie części sadowniczej, a gdzie na przykład urządzimy kącik rekreacyjny obsadzony roślinami ozdobnymi. Zastanawiamy się też jakie rośliny chcielibyśmy mieć na działce. Warto na tym etapie przyjrzeć się również nasłonecznieniu działki. To ważne przy doborze roślin, aby później każda z nich znalazła się na stanowisku, które najbardziej jej odpowiada. Wszystkie pomysły nanosimy na nasz plan. Najlepiej zastosować wygodną skalę 1:100 (1 cm na planie odpowiada wtedy 1 m w terenie).

  • Kolejny etap to ewentualne (najczęściej konieczne) prace ziemne. Chodzi przede wszystkim o oczyszczenie terenu z ewentualnych pozostałości (np. gruzu) i z chwastów. W wielu przypadkach niezbędne jest po prostu przekopanie, spulchnienie i wyrównanie gleby na działce.

                              

  • Instalacje – przed zagospodarowaniem ogrodu myślimy o przeprowadzeniu instalacji elektrycznej lub innych, np. nawadniającej. Należy zrobić to po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych (jak np. układanie nawierzchni), ponieważ ułożenie kabli elektrycznych lub rur do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów, które mogą uszkodzić założone na przykład wcześniej rabaty z kwiatami.
  • Wytyczamy i zakładamy ścieżki, tarasy itp. Mogą one być ziemne lub – co trwalsze – wykonane z różnych materiałów (z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) – najlepiej ułożyć je się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (najczęściej z tłucznia, żwiru lub piasku)

                            

  • Czas na altanę, oczka wodne, czy pergole i trejaże – planujemy je w odpowiednim miejscu, tak by pasowały nie tylko do stylu ogrodu i naszych planów, ale także by były zgodne z regulaminem ROD.
  • Teraz dopiero sadzimy zaplanowane rośliny (prawie na koniec), aby nie uszkodzić ich podczas innych, wcześniejszych prac (np. montażu instalacji, czy budowy nawierzchni , altany, placu zabaw itd.). Pamiętamy o odpowiednim doborze i odległościach sadzenia roślin – zgodnie z regulaminem ROD.
  • Ostatnim etapem (po zakończeniu wszelkich prac ziemnych i budowlanych) może być założenie trawnika, który często pojawia się na nowych działkach, ponieważ daje  poczucie ładu, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem odpoczynku i zabaw dla dzieci lub całych rodzin.

Warto jednak pamiętać, że działki w ROD, zgodnie ze swoją misją i funkcją zapisanymi w ustawie o ROD, mają służyć nie tylko rekreacji i odpoczynkowi, ale także różnorodnym uprawom ogrodniczym. Powinny być one zagospodarowane w taki sposób, by znalazło się tam miejsce nie tylko na trawnik, meble ogrodowe i kilka ozdobnych krzewów, ale także na uprawy ogrodnicze – np. rośliny sadownicze i warzywne. Propozycje nieskomplikowanych w uprawie warzyw, ziół i krzewów owocowych o smacznych i zdrowych owocach, można znaleźć w  związkowym „Otwartym programie nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin” – zobacz. 

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.