Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Sposoby na ślimaki bez chemii - 23.04.2021

Ślimaki bardzo lubią liście wielu roślin uprawianych na działkach i niemal w każdym sezonie potrafią zniweczyć starania działkowców, pozbawiając rośliny liści lub wygryzając w nich dziury. Oczywiście można zastosować łatwe w użyciu środki chemiczne, żeby skutecznie unieszkodliwić intruzów. Jednak w prosty i tańszy sposób można wyeliminować ślimaki bez użycia chemii. Jak to zrobić?

Ślimaki najlepiej czują się w wilgotnych, zacienionych miejscach, w których zjadają liście wielu roślin uprawianych w ogrodach. Można zauważyć je między innymi wśród funkii lub laurowiśni, których liście są przez nie dziurawione i obgryzane. Na rynku dostępne są coraz bardziej skuteczne środki chemiczne do zwalczania ślimaków. Mają postać granulatów lub proszków, które rozsypuje się na rabatach, pod roślinami. Warto jednak zacząć od bardziej naturalnych i jak się okazuje tańszych sposobów walki ze ślimakami, które doskonale wpisują się w ekologiczne metody uprawy roślin na działce.

Z powodzeniem możemy wykorzystać fakt, że ślimaki bardzo lubią woń i smak piwa. Wystarczy, że pod roślinami umieścimy niewielki pojemnik z piwem lekko zagłębiony w ziemi, a ślimaki będą gromadnie do niego ciągnąć. Ślimaki zbieramy wtedy z pojemników i usuwamy z ogrodu. Do tego celu możemy wykorzystać pojemniki po margarynie lub innych produktach spożywczych. Uzupełniając pojemniki piwem możemy walczyć ze ślimakami przez cały sezon. W sprzedaży można znaleźć już specjalne pułapki piwne na ślimaki, oferowane przez firmy produkujące artykuły ogrodnicze.

Z kolei sposobem na zniechęcenie ślimaków może być wysypywanie wokół roślin ostrego żwiru lub skorupek jajek. Będzie to dla ślimaków przeszkoda trudna do przebycia. Ostre, twarde krawędzie są dla nich, jak chodzenie po gwoździach. Gdy napotkają taką przeszkodę raczej wycofają się i oszczędzą naszą roślinę.

Ślimaki zostawią naszą roślinę w spokoju także wtedy, jeśli wokół niej umieścimy miedzianą obręcz. Metal w kontakcie z ciałem ślimaka generuje napięcie elektryczne, które zniechęca ślimaki. Można także okleić pojemniki z roślinami specjalną taśmą z warstwą miedzi na górnej powierzchni. Działanie będzie podobne.

Jeśli jednak zdecydujemy się na preparaty chemiczne do zwalczania ślimaków, pamiętajmy, że  należy sprawdzić, czy nie są one szkodliwe dla zwierząt domowych (psów, kotów), które mogą zjeść leżące na ziemi preparaty.

 

 

Maciej Aleksandrowicz

Okręg Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.