Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Okrycie dla roślin i gleby - 21.04.2021

Agrowłóknina to wszechstronny materiał tkany z tworzywa polipropylenowego. Jest elastyczny, przepuszczalny i lekki – a to niezbędne warunki do prawidłowego oddychania roślin. W zależności od parametrów może służyć do ochrony roślin przed mrozem, zachwaszczeniem, szkodnikami oraz wyparowywaniem wody z gleby. Różni się przede wszystkim, gramaturą (grubością), stopniem przepuszczalności wody i powietrza oraz barwą.

Agrowłóknina do okrywania

Do okrywania roślin wybieramy agrowłókninę o barwie białej, która odbija promienie świetlne przez co jest doskonałym materiałem do ochrony roślin przed zimnym wiatrem i mrozem, ponadto nie dopuszcza do powstawania znacznej różnicy temperatury pomiędzy dniem a nocą. Można ją podzielić na zimową oraz wiosenną:

  • zimowa jest umiarkowanie ciężka (gramatura dochodzi do 50 g/m²). Nakładamy ją przede wszystkim na gatunki, które pochodzą z cieplejszych krajów oraz na okazy sadzone w miejscach mocno narażonych na mróz. Zieleń owija się luźno materiałem, który dla większego bezpieczeństwa można ściągnąć sznurem.
  • Wiosenna agrowłóknina o gramaturze od 17, 19 lub 23 g/m² chroni przed przymrozkami, silnymi opadami, gradem i szkodnikami uprawy wczesnowiosennych warzyw. Można ją luźno rozłożyć nad grządkami lub zamontować na odpowiedniej konstrukcji. Dzięki takiej ochronie można przyśpieszyć zbiory nawet o 2-3 tygodnie.

Agrowłóknina do ściółkowania

Do ściółkowania stosuje się czarną agrowłokninę, która wpływa na utrzymanie wilgoci w glebie – przyśpiesza rozwój korzeni i ogranicza ryzyko zasychania roślin, pochłania światło i zwiększa temperaturę ziemi. Agrowłókninę warto stosować jako ściółkę, pełniącą ochronę przed zachwaszczeniem np.: na skalniaku, skarpach, rabatach, w warzywniku, pod drewnianym tarasem, itp. Najbardziej odpowiedni jest materiał o gramaturze 50-100 g/m² i ciemnej barwie (czarna, brązowa, zielona). Stosowania agrowłókniny powinno się unikać w przypadku uprawy roślin zadarniających oraz bylin wytwarzających rozłogi.

Ewa Majewska

St. Instruktor ds. Ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.