Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Po raz pierwszy idea obchodzenia tego święta o światowym zasięgu pojawiła się na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku. Dzień Ziemi po raz pierwszy został ogłoszony 21 marca 1970 roku w San Francisco. W Polsce zaczęto obchodzić ten dzień w 1990 roku.
To wyjątkowe święto zostało ustanowione, aby uświadomić obywatelom na całym świecie jak kruchy jest ziemski ekosystem i jak ważne jest dbanie o dobrą kondycję naszej planety. Obchody tego dnia, w tym roku pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”, to okazja do promowania proekologicznych postaw związanych z ochroną środowiska, z segregacją odpadów oraz uświadamiania o problemach klimatycznych Ziemi. To też okazja promowania życia w stylu „zero waste”, czyli zero odpadów. Chodzi o to, byśmy generowali jak najmniej odpadów zanieczyszczających środowisko.
Inaczej „zero waste” to życie według zasad 5R, czyli:
W przypadku takiego globalnego święta nasuwa się pytanie. Co my działkowcy, każdy z nas na zaledwie 300 czy 500 m2 naszej planety, możemy dla niej zrobić? Wbrew pozorom bardzo dużo. Od lat przekonuje się nas, myślę że już z dobrym skutkiem, do wyłączania światła w nieużywanych pomieszczeniach, do zakręcania wody w kranie by nie płynęła bez uzasadnienia, a pomyślmy jeszcze o rezygnacji z torebek foliowych, o tym by pustą butelkę po wodzie mineralnej przynieść ze spaceru do domu w celu segregacji zamiast wyrzucać ją np. do rowu melioracyjnego. Jeżeli każdy z nas zrobi taką małą rzecz raz dziennie to w końcu przyniesie to globalny efekt na całej Ziemi.
Jako działkowcy mamy szczególne możliwości przyczynienia się do poprawy kondycji Ziemi chociażby poprzez przestrzeganie zakazu spalania, rezygnacji z toksycznych oprysków, zapewnienie bioróżnorodności w naszych ogródkach, dbałości o pszczoły i inne zapylacze naszych roślin, utrzymywanie porządku na działce i w najbliższej okolicy.
Ekolodzy i naukowcy zachęcają nas by wyjść z domu, pójść do ogrodu, parku, lasu czy na łąkę, szukać przyrody, obserwować ją, robić zdjęcia, aby pojawiła się refleksja jak jest ona dla nas ważna, jak otaczający nas świat jest piękny i fascynujący.
Jako mieszkańcy Ziemi jesteśmy za jej kondycję odpowiedzialni wszyscy i pamiętajmy o tym nie tylko w Światowym Dniu Ziemi, ale każdego dnia roku.
Anna Nowakowska
Instruktor Okręgowy SSI
ROD „JANOWO” w Rumi
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.