Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na swojej stronie uruchomiła kamerę online pokazującą pszczoły w Centralnym Laboratorium GIOR i N w Toruniu. Pasiekę dogląda Pan Tadeusz Dussa . Hodowca w swoim tekście pt. „Nowy sezon w pasiece miejskiej” pisze o rozpoczęciu nowego sezonu w pasiece oraz pierwszych lotach pszczół po sezonie zimowym. Cały tekst poniżej.
Nowy sezon w pasiece miejskiej
Po kilku zimowych miesiącach oczekiwania i niepewności związanych z zimowlą, przyszedł w końcu moment rozpoczęcia nowego sezonu w pasiece. Pszczoły wykonały pierwszy oblot wiosenny. Czeka na niego każdy pszczelarz zadając sobie pytanie: jak przezimowały pszczoły?
Obserwowanie pierwszych lotów pszczół daje opiekunowi hodowli niezapomniane wrażenia. Oto po miesiącach mrozów i słoty przyroda budzi się do życia także w pasiece, gdy tylko zaświeci słońce i temperatura podniesie się do 12-14 st. C, zaczyna się ruch jak latem. Jest jeszcze dość wcześnie, by mówić o tym, jak pszczoły na terenie Polski zniosły zimę. Według pierwszych szacunków tegoroczne straty wyniosą ok. 10% pogłowia rodzin pszczelich co jest standardem.
W pasiece prowadzonej na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu z zimowli wyszły zdrowe i chętne do pracy wszystkie zazimowane rodziny pszczele. Czekamy na ustabilizowanie się pogody, która pozwoli na swobodne loty po pyłek i pierwszy nektar z wierzby, zawierający w swym składzie aż 51% białka - jest już dostępny.
W tym roku późna wiosna nie oznacza jednak, że kwitnienie pożytków musi się mocno opóźnić. Każdy pszczelarz obserwujący przyrodę wie, iż początek powiększania populacji w rodzinach pszczelich wiąże się zawsze z kwitnieniem agrestu, co niebawem nastąpi.
I w zasadzie pasieka przygotowana jest do nowego sezonu. Oto kilka uwag, aby rozwój rodzin pszczelich oraz ich praca nie została zakłócona nieprzewidzianymi sytuacjami:
Rolniku, Ogrodniku, Sadowniku - nie truj pszczół !
Autor zdjęć : Grzegorz Miałkowski
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.