Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pszczoły w miesiącu kwietniu - 16.04.2021

W kwietniu, jak to sugeruje już sama nazwa tego miesiąca, zwłaszcza w drugiej i trzeciej dekadzie, masowo zakwita wiele roślin, ofiarując pszczołom nektar i pyłek. Pracowite pszczoły, zwłaszcza przy kilkunastu stopniach ciepła w godzinach południowych, kursują między źródłami pożytków a ulami. Pszczelarz jest zobowiązany pilnować w ulu, żeby matka miała gdzie czerwić. Kontrolować jakość czerwiu czy nie jest chory. Z tego czerwiu wylęga się młoda pszczoła a stara (zimowa) umiera po wykarmieniu młodej pszczoły chyba, że została otruta przez opryski na działkach. Proszę o przeczytanie artykułu Pani Ewy pt. ”Jak wykonać oprysk, by nie zaszkodzić owadom zapylającym” z dnia 13.04.2021 r. bo bardzo istotne jest to, że pszczoła niosąca pyłek i nektar w m-cu kwietniu dostarcza je w celu wykarmienia larw i młodej pszczoły – nowego pokolenia.
Pod koniec kwietnia, chociaż nie decyduje tu sam kalendarz lecz siła rodziny i pogoda, a zwykle to okres zakwitania agrestu, zaczynamy podawać samą węzę. Pszczelarz jest też zobowiązany do łączenia rodzin słabych, żeby powstała silna rodzina, a w ten czas będzie miał korzyść, że taka rodzina przyniesie miód.
Bardzo się cieszę z młodych moich hobbistów Pana: Piotrka, Mariusza i Rafała, którzy wzięli się do pracy przy pszczołach, pielęgnują pszczoły, sadzą pożytki dla pszczół i słuchają moich porad. Mają bardzo piękny rozwój pszczół. Gratulacje!


Z pozdrowieniem
Instruktor Okręgowy PZD  
Okręg Opolski  
Lech Pruszyński   

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.