Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Karencja a prewencja ! - 15.04.2021

Przed zakupem i zastosowaniem środka ochrony roślin należy bezwzględnie sprawdzić, jaki jest okres karencji i prewencji zalecany przez producenta. Tę informację znaleźć można na opakowaniu każdego preparatu.

Karencja to czas, który musi od dnia wykonania zabiegu chemicznego do momentu zbioru rośliny przeznaczonej do konsumpcji. Okresy karencji różnią się zarówno w zależności od rodzaju rośliny jak i preparatu np. na opakowaniu czytamy, że dany preparat ma okres karencji 7 dni, oznacza to, że możemy zjeść roślinę dopiero po tygodniu od przeprowadzonego zabiegu. Większość dostępnych dla działkowców środków ochrony roślin ma okres karencji od 3 do 14 dni, są też takie, których czas karencji wynosi jedynie 24 godziny.

Prewencja z kolei oznacza czas, który musi upłynąć między zabiegiem z użyciem środka ochrony roślin, a pierwszym oblotem roślin kwitnących przez pszczoły, zapobiegający ich zatruciu. Bardzo istotne jest sprawdzenie, ile wynosi okres prewencji w przypadku środków chwastobójczych zalecanych do ochrony trawników (niekiedy są to nawet 3 tygodnie).

Ewa Majewska
St. Instruktor ds. Ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.