Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami? - 13.04.2021

Wczesna wiosna to okres, w którym  ryzyko przemarznięcia wielu roślin jest dość wysokie. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się przymrozki , gdy temperatura minimum 8–10 º C, utrzymująca się przez kilka dni z rzędu powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może wtedy zniszczyć tkanki roślin, zamieniając zawartą w nich wodę w kryształki lodu.

 

Agrowłókniny – sposób na przymrozki

W czasie słonecznych dni na przedwiośniu sok w komórkach roślin staje się bardziej wodnisty i w czasie nocnych przymrozków jest narażony na zamarznięcie. Tkanki zostają wtedy zniszczone, a fragmenty roślin zamierają. Optymalnym rozwiązaniem jest okrywanie roślin specjalnymi materiałami przepuszczającymi powietrze. Pamiętajmy też o podlewaniu roślin w czasie kiedy pod koniec zimy mocniej świeci już słońce.

  

Najczęściej do okrycia roślin używa się juty, stroiszu lub słomy, ale najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej. Lekka tkanina ze sztucznego włókna o porowatej strukturze, przepuszczająca wodę i powietrze produkowana jest w kolorze białym i czarnym.

Do zabezpieczania roślin przed przymrozkami na przedwiośniu najlepsza jest biała agrowłóknina, która skutecznie osłania rośliny przed kilkustopniowymi przymrozkami, a oprócz powietrza i wody przepuszcza ona także światło. Dzięki temu można osłaniać nią młode rośliny i rozsady przed silniejszym słońcem, ponieważ białe tkaniny nie nagrzewają się tak mocno jak inne – ciemniejsze.

Zjawisko wczesnowiosennego przemarzania zachodzi zarówno w tkankach krzewów, jak i bylin, warzyw i roślin jednorocznych. Rośliny te, wcześnie wysiane (czy posadzone) są narażone na niebezpieczeństwo przymrozków nawet do połowy maja. Większe krzewy, lub wrażliwe młode drzewa  owija (opatula) się po prostu białą agrowłókniną luźno od góry i od dołu mocuje się osłonę sznurkiem.

Niskie rośliny na grządkach okrywa się płasko i przysypuje się brzegi włókniny ziemią ze wszystkich stron. Aby hartować rośliny na przedwiośniu, w czasie dnia, na kilka godzin można ściągać osłony i okrywać rośliny jedynie na noc, gdy zapowiadają się przymrozki.

Z kolei czarną agrowłókninę zwykle wykorzystuje się do wyściełania powierzchni pomiędzy i pod roślinami. Dzięki temu szybciej nagrzewa się gleba, ogranicza się parowanie wody i rozwój chwastów. Zastosowanie czarnej agrowłókniny poprawia też warunki wzrostu szczególnie gatunków wrażliwych na temperaturę podłożą, np. warzyw dyniowatych (np. ogórek, dynia) i psiankowatych (np. pomidor).

 

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

zdjęcia: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.