Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak wykonać oprysk, by nie zaszkodzić owadom zapylającym ! - 13.04.2021

Preparaty chemiczne do ochrony roślin stosowne nieświadomie i bez wyobraźni, są najczęstszą przyczyną zatrucia owadów zapylających. W rolnictwie temat będzie dotyczył głownie pszczoły miodnej ale na ogrodzie działkowym to nie tylko pszczoły miodne i te dziko żyjące np. murarki ale i trzmiele, muchówki, motyle i chrząszcze. Trzmiele na przykład obok pszczół są jednymi z najważniejszych zapylaczy roślin dziko rosnących oraz uprawnych. Do nich należą m.in. drzewa sadownicze, rośliny owocowe, warzywa oraz rośliny uprawiane pod osłonami jak pomidor, papryka, oberżyna i melon.

Albert Einstein powiedział: „Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!” Jak zatem przeprowadzić opryski, by w jak największym stopniu zadbać o bezpieczeństwo zapylaczy?

  • opryski można stosować tylko i wyłącznie po oblocie zapylaczy, najlepiej jak słońce zachodzi, a nawet nocą, gdy owady spoczywają,
  • nie wolno opryskiwać przy silnym wietrze (powyżej 4 metrów na sekundę),
  • nie można dopuszczać, by środek spadał na inne miejsce, niż to na którym prowadzony jest zabieg,
  • środki ochrony roślin stosujemy zawsze i bezwzględnie z zachowaniem okresu karencji i prewencji.

Pamiętajmy, że owady zapylające do ogrodu wabią wszystkie kwitnące zioła czy kwiaty i każdy z nas musi zadbać o ich bezpieczeństwo bo ich działalność przynosi nam ogromne korzyści, związane z właściwym zapylaniem upraw i zwiększaniem plonów. Dlatego nawet na preparatach, które po przebadaniu zostały uznane za „bezpieczne” dla owadów pożytecznych, można znaleźć adnotację, by stosować je po czasie oblotu pszczół.

Ewa Majewska
St. Instruktor ds. Ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.