Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jak uprawiać hortensje bukietowe na działce? - 07.04.2021

Hortensje kojarzą się głównie ze znanymi od lat hortensjami ogrodowymi, które wyróżniają się różowymi lub niebieskimi kulistymi kwiatostanami. Są jednak wrażliwe na mróz i kwitną na dwuletnich pędach, co często przysparza trudności w odpowiednim cięciu krzewów i ich uprawie. Hortensje bukietowe mogą być receptą na te wszystkie bolączki ogrodników, ponieważ są odporne na mróz i kwitną co roku na młodych pędach.

Odmiany hortensji bukietowej

Jest bardzo wiele odmian hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), których dodatkową przewagą nad hortensją ogrodową (Hydrangea macrophylla) jest kwitnienie latem aż do wczesnej jesieni, kiedy większość krzewów już przekwitła. Charakteryzują się zwykle dużymi , wiechowatymi kwiatostanami i większość odmian ma kwiaty białe, kremowe lub lekko różowe.

Jedną z najbardziej dekoracyjnych i poszukiwanych odmian jest `Vanille Fraise`, której walorem ozdobnym są bardzo  duże kwiatostany – nawet do 40 cm długości !!! Barwa kwiatów jest także ciekawa i niezwykła. Początkowo są one białe, później szybko zmieniają się na intensywnie różowe, a nawet czerwone. Krzew kwitnie od lipca aż do października, a jego rozmiary to zwykle około 1,5 m szerokości i wysokości. Inne atrakcyjnie kwitnące (w podobnych terminach) odmiany hortensji bukietowej to np.: ’Limelight’, `Kyushu`,  ’Silver Dollar’, ’Phantom’, ’Pinky Winky’, ’Bobo’, `Candlelight’, `Magical`, `Moonlight’.

Czy hortensje bukietowe są trudne w uprawie?

Wystarczy pamiętać, że hortensje potrzebują kwaśnego podłoża (najlepiej torf zmieszany z korą i glebą macierzystą) i stanowiska półcienistego, choć dadzą sobie radę także w miejscu słonecznym. Nie są podatne na choroby i nie wymagają okrywania na zimę. Aby krzewy obficie kwitły, potrzebne jest regularne zasilanie (od kwietnia do sierpnia), najlepiej specjalistycznymi, gotowymi nawozami do hortensji, dostępnymi w centrach i sklepach ogrodniczych Warto pamiętać, by każdego roku wiosną przyciąć jej gałązki (o około 1/3 długości), aby pobudzić roślinę do wytworzenia nowych pędów, na których latem pojawią się kwiaty. Hortensje bukietowe można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach i innych pojemnikach, np. na większym tarasie lub na domowych balkonach.

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.