Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Czas na cięcie brzoskwiń ! - 07.04.2021

Brzoskwinie wyróżniają się wyjątkowo silnym wzrostem, dlatego każdej wiosny w ciepły, słoneczny i suchy kwietniowy dzień, gdy na drzewach brzoskwiń pojawią się pąki kwiatowe, a nawet w czasie kwitnienia lub tuż po nim, przycinamy je bardzo mocno.

Typowe dla brzoskwiń gałązki owoconośne to pędy jednoroczne o co najmniej grubości ołówka, mają one barwę brązowo-zieloną. Każdy taki silny pęd skracamy mniej więcej
o 2/3 tj. nad 6-8 pąkiem (słabsze nad 2-3 pąkiem). Pozostała po cięciu 1/3 pędu jest bardzo cenna, gdyż w sezonie wyda największe i najładniejsze owoce.

Ponadto wycinamy też pędy chore, połamane lub martwe (przemarznięte, zbrązowiale).

Zaniechanie systematycznego skracania młodych pędów brzoskwini skutkuje przenoszeniem owocowania na samą górę korony, a następnie pochylaniem całego drzewa. Co zrobić gdy taki obraz zastaliśmy na działce w tym roku?

Przeprowadzamy cięcie odmładzające. Silnie skracamy stare konary nawet o ¼ długości, usuwamy starsze gałązki pozostawiając pędy jednoroczne. Gdy ze skróconych konarów wybiją nowe, młode pędy, przycinamy je w następnych latach wiosną skracając gałązki, które owocowały i pozostawiamy na nich po jednym, najsilniejszym pędzie, który przycinamy,
tak aby zostało na nim kilka pąków. Pędy można też skracać latem, ale nie później niż
w połowie sierpnia. Zbyt późno wykonany zabieg cięcia wydłuża okres wzrostu rośliny oraz sprawia, że nie wchodzi ona w stan zimowego spoczynku i łatwiej przemarza.

Pędy skracamy zawsze nad pąkiem położonym na dolnej stronie pędu
(skierowanym na zewnątrz), tak aby korona rozrastała się na boki, a nie do wewnątrz.

Ewa Majewska

St. Instruktor ds. Ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.