Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z ROD Zacisze w Zabrzu łapią deszczówkę - 01.04.2021

Skutki ocieplenia klimatu wszyscy z na s zaczynają zauważać. Częściej niż zwykle jest upalne bezdeszczowe lato, a zimy są bezśnieżne. Co za tym idzie działkowcy coraz częściej odczuwają skutki suszy w sezonie działkowym. Woda tak potrzebna do prawidłowego rozwoju roślin powinna być racjonalnie wykorzystywana.

Problem racjonalnego wykorzystywania wód opadowych poruszany jest coraz częściej na szczeblu Samorządowym. Coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju dofinansowania do zbierania wody deszczowej w zbiornikach czy to nadziemnych czy podziemnych. Jest to bardzo ważne ponieważ zasoby wód w Polsce kurczą się, widać to szczególnie podczas okresów suszy, kiedy użycie wody jest wyższe. Dlatego ważne jest jej gromadzenie i dobre wykorzystywanie.

Wykorzystując wodę opadową do podlewania roślin działamy ekologicznie. W ten sposób oszczędzamy wodę wodociągową, która można wykorzystać do innych celów. Ponad to woda deszczowa jest wodą miękką czyli nie zawiera soli mineralnych, a jej odczyn jest lekko kwaśny. Wystarczy ja tylko zebrać do beczki lub innego zbiornika podziemnego czy nadziemnego.

Te proste z pozoru rozwiązania są bardzo istotne dla zasobów wodnych naszej planety. Dlatego warto je wdrażać na swoich działkach. Przykładem mogą stać się działkowcy z ROD Zacisze w Zabrzu, którzy już takie rozwiązania stosują. Zbiornik na wodę deszczową mogą być również ozdobą naszej działki. Można je wkomponować w małą architekturę, aby były ładne i estetyczne.

 

Rozwiązania wprowadzone na działkach w Zabrzu zostały docenione w Konkursie  pn. „Ekologiczne Zielone Oazy” zorganizowanym przez Wojewódzki Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Działkowcy mieli za zadanie wykonać dokumentacje fotograficzna swoich metod ochrony zasobów wodnych i przesłać je wraz z krótkim opisem.

Chrońmy nasze zasoby wody i starajmy się uczyć tego przyszłe pokolenia.

Tekst: Dominika Wojciechowska

Zdjęcia: Ireneusz Kędzierski

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio