Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Rodzinne Ogrody Działkowe tętnią życiem - 18.03.2021

W malowniczym mieście Kolbuszowa, nad rzeką Nil, aktywnie działa ROD „Prefabet”, który już piąty rok z rzędu realizuje projekt pn. „Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno – wychowawczo – wypoczynkowych w zakresie ekologii w gminie Kolbuszowa”.

Ogród odwiedzają dzieci z kolbuszowskich przedszkoli nr 1, 2, 3, z przedszkola w Kolbuszowej Górnej, Niepublicznego Przedszkola Jagódka w    Jagodniku, Akademii Przedszkolaka w Cmolasie oraz Niepublicznego Przedszkola pw. Św. Józefa w Kolbuszowej, ze Żłobka i Przedszkola Słoneczny Zakątek w Kolbuszowej, oraz dzieci z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2 w Kolbuszowej i ze Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej. W zajęciach biorą również udział osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej.

                                

Działkowcy chętnie spotykają się z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi aby przekazać im tajniki ogrodnictwa i zaszczepić w nich ogrodową pasję. Małe dzieci dziwią się światu, ale śmiało wyciągają ręce po zioła, owoce i warzywa. 

                                 

Zielone lekcje. W ogrodzie znajduje się ścieżka edukacyjna, dzięki której odwiedzający poznają uprawiane rośliny oraz pożyteczne owady, ptaki i rośliny chronione. Dzieci i osoby niepełnosprawne odwiedzają wybrane działki, dotykają i smakują roślin, spacerują boso po różnych nawierzchniach, podziwiają kwietne łąki.

       

Działkowe prace. Na przygotowanych przez działkowców grządkach, dzieci i osoby niepełnosprawne wykonują najprostsze prace ogrodnicze: wysiewają nasiona, oznaczają grządki, w maju sadzą rozsadę roślin ciepłolubnych, pielą i podlewają uprawy. Dzieci poznają owady pożyteczne oraz choroby i szkodniki, sporządzają wyciągi roślinne, uczą się, czym jest działkowy recykling oraz jak i w jakim celu należy robić kompost. Następne grupy zbierają plony i przetwarzają je – robią przetwory, suszą zioła.

     

Artystyczne dusze. Dzieci lubią uczestniczyć w konkursach plastycznych: malowanie płatkami kwiatów, liśćmi, a nawet grudkami ziemi, sprawia im dużo frajdy. Rośliny na papierze wyglądają jak żywe i każda tak przygotowana laurka cieszy każdą mamę. W ogrodzie organizowany jest również Dzień Dziecka, Dzień Rodziny oraz Dzień Działkowca i Strefa Kibica z udziałem lokalnej społeczności.

                             

Aktywny relaks. Po pracach ogrodniczych dzieci bawią się na placu zabaw. Do wyboru mają gry i zabawy ruchowe: badminton, dwa ognie, berek, hula-hop, frisbee. Najbardziej zmęczeni odpoczywają na huśtawkach lub w piaskownicy, a potem wszyscy uczestnicy wspólnie spożywają posiłek.

                             

Gdy sezon się kończy. Jesienią wszystkie grupy spotykają się na święcie pieczonego ziemniaka  i wspólnie degustują przygotowane w sezonie przetwory.

        

Pracując ze starszymi działkowcami najmłodsze pokolenie oraz osoby niepełnosprawne uczą się wzajemnego szacunku do siebie, a także szacunku do otaczającej przyrody. Zdobywając wiedzę ogrodniczą i przyrodniczą buduje się w nich proekologiczna postawa oraz pasja do prowadzenia własnych upraw ogrodniczych. Dzieci lubią miło spędzać czas na łonie natury, ponieważ wyzwala w nich ogrom radości, zadowolenia i dumy z efektów ich pracy.

 

 

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

 

                               

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.