Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Podsumowanie rocznego projektu "Gosia w ogrodzie" - 03.03.2021

W ubiegłym roku odwiedziłam kilka ogrodów w Grudziądzu, z których powstał cykl materiałów pod nazwą „Gosia w ogrodzie”. Działki, które odwiedziłam jako Krajowy Instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej, nieustannie zaskakują, różnorodność jest tak duża, że tak naprawdę trudno zamknąć poszczególne z nich w jakichkolwiek ramach.

Działki nowoczesne, oparte na nowatorskich pomysłach, trendach, w których panuje niezwykła dyscyplina, ale również naturalność, swoboda. Każda działka dla użytkownika, jest tym czego szukał, to jego prywatna oaza spokoju i wypoczynku. Działkowcy z kilkuletnim stażem, prowadzą działkę troszcząc się o środowisko. Nie używają chemicznych środków ochrony , zbierają deszczówkę.

Wiele działek otoczonych jest tujami, mimo niewielkiej powierzchni uprawianych jest wiele roślin. Rabaty planowane są w taki sposób, aby różnobarwne kwiaty cieszyły swym pięknem przez cały rok. W ogrodach są również gatunki roślin, można powiedzieć ponadczasowe, uniwersalne, pasujące do każdego stylu, tu królową rabat jest róża. Na rabatach pojawiają się gatunki mało wymagające, dobrze czujące się w pełnym słońcu, trawy ozdobne, dzięki którym kompozycje roślinne wydają się lekkie i niezwykle malownicze, gdyż trawy podkreślają piękno niektórych roślin.

Działkowcy dbają również o sprzymierzeńców roślin, a wyrazem szacunku i ukłonem w ich stronę są rabaty pełne roślin miododajnych, które wabią swym zapachem i kolorem, owady będące ważną część ekosystemu. Przez pandemię wielu doceniło swoje działki, stały się dla wielu bezpiecznym azylem do wypoczynku, pracy i aktywności fizycznej.

W ogrodach coraz częściej pojawiają się rośliny, które tworzą sielski klimat, dają nie tylko owoce na pyszne konfitury, czy lecznicze nalewki, ale również kwiaty. Takie postępowanie to swoisty powrót do korzeni ,dereniówkę podawano w dworach, a owoce dzikiej róży to skarbnica witamin. Są też działki, które są namiastką lasu, z paprociami, iglakami finezyjnie przyciętymi, a także magiczne zakątki w cieniu, gdzie można się zrelaksować, obserwując ogrodową faunę i florę.

Ważnymi elementami, które są w ogrodach to różnego rodzaju dekoracje, ozdoby, tzw. mała architektura. Przeróżne dekoracje z wykorzystaniem drewna, betonu, metalu, ozdoby te nadają działce charakteru i uroku.

Młodzi działkowcy, stawiają na kąciki dla dzieci, wyposażone w różnego rodzaju zabawki dla dzieci, domki na drzewie, huśtawki, piaskownice, bo tam dzieci odpoczywają, bawią się. Wyobraźnia działkowców nie ma ograniczeń, działki są różnorodne, dopracowane co do najmniejszego detalu, funkcjonalne, a co najważniejsze są rajem dla użytkowników.

Mam nadzieję, że w roku jubileuszowym ponownie zawitam z kamerą aparatu do ogrodów grudziądzkich, aby pokazać różnorodność biologiczną i piękno ogrodów.

 

mgr Małgorzata Jasińska

Krajowy Instruktor SSI

 

  

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio