Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Przegląd mediów

Chcesz kupić działkę w ROD? To nie takie proste. Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz ogródek działkowy - 21.01.2021

Osoby, które nigdy przedtem nie interesowały się Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, często sądzą, że kupuje się je tak samo jak każdy inny kawałek ziemi. Nic podobnego! Ogródek działkowy można jedynie wydzierżawić na określony czas od Polskiego Związku Działkowców, ponosząc odpowiednie opłaty. „Nabywca” działki w ROD jest właścicielem tylko obiektów, które na niej wybuduje i roślin, które posadzi.

Uwięzienie w domu w czasie pandemii sprawiło, że wielu z nas zaczęło marzyć o własnej działce w ROD. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim spełnisz to marzenie.

Działki ROD cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak nie każdy wie, że kupuje się je inaczej niż inne typy działek. Chcąc zostać działkowiczem, trzeba zatem poznać przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych i przygotować się na pewne formalności. Przejdź do galerii, w której prezentujemy najważniejsze informacje związane z zakupem działki w ROD.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że historia rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce sięga aż XIX wieku. Już w 1897 r. doktor Jan Jalkowski założył w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) pierwszy taki ogród: ROD „Kąpiele Słoneczne”. Wkrótce za przykładem Grudziądza podążyły inne miasta, m.in. Warszawa i Katowice. W pierwszej połowie XX w. ogródki ROD były już rozpowszechnione w kraju i z każdym rokiem cieszyły się coraz większą popularnością. Dość wspomnieć, że w 1939 r. w Polsce było 606 ogrodów o łącznej powierzchni ponad 3000 ha.

Ta forma wypoczynku na świeżym powietrzu jest popularna do dziś m.in. w krajach takich jak: Czechy, Słowacja, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Niemcy, Francja, Rosja, Filipiny, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.

Liczba działek ROD i osób korzystających z nich wzrosła gwałtownie po drugiej wojnie światowej. Trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że wiele osób traktowało ogródek warzywny założony na działce w ROD jako jedno z głównych źródeł pożywienia. Nic dziwnego, że już w 1949 r. istniało ponad 1500 ogrodów.

Prawdziwa eksplozja popularności rodzinnych ogrodów działkowych nastąpiła jednak w latach 80. XX w. Stało się to po stworzeniu w 1981 r. Polskiego Związku Działkowców, który funkcjonuje do dziś. Zrzeszeni w tej organizacji działkowcy rozpoczęli fazę intensywnego rozwoju, która zaowocowała tym, że w niespełna 9 lat łączna powierzchnia działek ROD w Polsce wzrosła o połowę. Ponownie wiązało się to także z trudną sytuacją gospodarczą kraju: na ogródkach działkowych sadzono warzywa i hodowano króliki oraz drób.

Dziś ogródki działkowe służą przede wszystkim rekreacji i mimo rozmaitych dziejowych burz cieszą się niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że z blisko miliona działek ROD w Polsce korzystają ok. 4 mln osób. Aż 84 proc. z tych ogródków znajduje się na obszarze miast, co zwiększa udział terenów zielonych i pozwala m.in. poprawić jakość powietrza na terenach miejskich.

Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby zostać właścicielem działki ROD: Zobacz galerię(11 zdjęć)

https://warszawa.naszemiasto.pl/chcesz-kupic-dzialke-w-rod-to-nie-takie-proste-oto-10/ar/c9-7726113

 Przemysław Zańko

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.